Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Zielonce Pasłęckiej

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Pasłęcki Samorząd w latach 2006-2010, S. Miklusz [et al.], Pasłęk, Burmistrz Pasłęka, 2010, s. 124.

Orkiestra dęta działająca w Zielonce Pasłęckiej od 1945 r.

Historia

Historia orkiestry rozpoczęła się na początku dwudziestego wieku, a jej dzieje są związane z losem Polaków zamieszkałych we wsi Ulaniki, w powiecie Łuckim na Wołyniu. Tam powołano pierwszą orkiestrę dętą pod kierunkiem Bazylego Sawczuka. Orkiestra ta działała do 1944 r. W 1945 r. mieszkańcy wsi przybyli do Zielonki Pasłęckiej i tutaj osiedlili się. Tutaj też postanowiono reaktywować działalność orkiestry. Na jej bazie zorganizowano w Pasłęku, przy Powiatowej Komendzie „Służba Polsce”, orkiestrę Straży Pożarnej. Równocześnie powiększono i odmłodzono stan osobowy jej zespołu. Orkiestra w tym kształcie działała do 1955 r., a następnie została rozwiązana. Po trzech latach przerwy orkiestrę ponownie zorganizował Celestyn Torucki. Zespół rozpoczął działalność wiosną 1958 r. Orkiestra została objęta patronatem straży pożarnej i zarejestrowana w Zarządzie Wojewódzkim Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie jako orkiestra OSP w Zielonce Pasłęckiej.

Opis

Ważną rolę w kwestii zapewnienia ciągłości trwania orkiestry odgrywa społeczność Zielonki Pasłęckiej i Marzewa. Młodzież z tych miejscowości ma bowiem możliwość realizacji swoich zainteresowań artystycznych. W skład zespołu zawsze wchodziła młodzież, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Orkiestra jest prowadzona przez kapelmistrza Celestyna Toruckiego.

Działalność

Już w 1945 r. orkiestra zagrała kolędy na Boże Narodzenie w kościele w Zielonce Pasłęckiej. Od tego czasu uświetnia wszystkie ważne uroczystości nie tylko na terenie powiatu. Występowała również na uroczystościach wojewódzkich i ogólnopolskich. Regularnie uczestniczyła też w przeglądach orkiestr dętych strażaków województwa olsztyńskiego. W 2007 r. orkiestra występowała wspólnie z orkiestrą zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Itzehoe, grając wspólnie opracowane utwory. W 2008 r. wyjechała na występy do Niemiec, gdzie grała w ośmiu miejscowościach. W 2010 r. po raz drugi orkiestra uczestniczyła w stanowej strażackiej pielgrzymce do Częstochowy, gdzie pod dyrekcją krajowego kapelmistrza pułkownika Mariana Chmielewskiego sto pięćdziesiąt orkiestr z całego kraju (ok. 4 tyś. orkiestrantów) odegrało wspólny koncert.

Bibliografia

  1. Pasłęcki Samorząd w latach 2006-2010 : informator społeczno-gospodarczy Pasłęk 2010 / praca zbior. ; autorzy S. Miklusz [et al.]. - Pasłęk : Burmistrz Pasłęka, 2010. – S. 122-124.