Ogólnopolskie Forum Literackie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cykl zjazdów pisarzy organizowanych w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim od 1979 r.

Historia

Pierwsze forum zostało zorganizowane w 1979 r., dla uświetnienia obchodów 35-lecia PRL. W zamyśle twórców miała to być impreza cykliczna, odbywająca się co dwa lata i miała wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska literackiego na dyskusję o problemach ideowo-artystycznych.

Organizator

Organizatorem forum był Oddział Związku Literatów Polskich w Olsztynie.

Opis

Wszystkie zjazdy zostały zorganizowane na terenie Olsztyna. Tylko w 1979 r. imprezy zaplanowano również w Lidzbarku Warmińskim. Organizatorzy chcieli w ten sposób podnieść rangę miasta jako ośrodka kulturalnego. Wskazywano wówczas na plany założenia na zamku w Lidzbarku Muzeum Piśmiennictwa Warmii i Mazur, a także otwarcia punktu muzealnego poświęconego współczesnej literaturze Warmii i Mazur w Sąpłatach w gminie Dźwierzuty. Kolejnym zjazdom towarzyszyły spotkania autorskie, kiermasze książek, a także wyjazdy, m.in. do Grunwaldu i Gierłoży.

Edycje

Bibliografia

  1. Chłosta-Zielonka, Joanna: Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989 / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 122-125.