Mirosław Pogorzelski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Malarz, rysownik, rzeźbiarz-amator z Dobrego Miasta

Biografia

Mirosław Juliusz Pogorzelski z zawodu jest inżynierem budownictwa okrętowego. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w szkole zawodowej w Dobrym Mieście. W 2003 r. przeszedł na emeryturę i zajął się amatorskim uprawianiem sztuki. Mieszka w Dobrym Mieście.

Twórczość

Zajmuje się amatorsko malarstwem, rysunkiem i rzeźbą. Tworzy obrazy na płótnie i na podkładach drewnianych. Najczęściej stosuje farby olejne oraz akrylowe. Tematem jego prac są fauna i flora (szczególnie częsty motyw ryb) a także rodzime krajobrazy, rzeka Łyna, lokalna architektura. Wiele jego dzieł to portrety (w tym osób bliskich). Rysuje też pastelami. Jest autorem rzeźb i płaskorzeźb wykonywanych w drewnie. Zajmuje się również dekoracją ozdób świątecznych (bombki, pisanki). Należy do Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”.

Wystawy

Swoje prace prezentował zarówno w rodzinnym mieście, jak i w regionie. Można je było zobaczyć m.in. w Bibliotece Publicznej w Dobrym Mieście, z którą współpracuje, w Letniej Galerii organizowanej przed Bocianią Basztą, a także na lokalnych przeglądach i kiermaszach twórczości amatorskiej w Dobrym Mieście, Jonkowie, Węgorzewie, Olsztynie, Nidzicy, a także w Mławie. Był uczestnikiem plenerów artystycznych w Pieniężnie i Boguszowie-Gorcach oraz kilku wystaw zbiorowych w:

Miał także możliwość zaprezentowania swojej twórczości w niemieckim muzeum w Quakenbruck.

Zobacz też