Mirosław Garniec

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Tomasz Waszczuk, Z archiwum Mirosława Garnca
Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Dobra utracone czy ocalone?, Olsztyn 2001
Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Warmia, Mazury, Wyd. 2, Olsztyn 2009
Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego. Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Z archiwum Mirosława Garnca
Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego. Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Z archiwum Mirosława Garnca
Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego. Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” Dwór Artusa w Toruniu, Z archiwum Mirosława Garnca
Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego. Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” Muzeum w Ostródzie, Z archiwum Mirosława Garnca

(1959- ) – wydawca, fotografik, projektant graficzny


Biografia

Urodził się 20 lutego 1959 r. w Szamocinie (Wielkopolska). Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy (1974-1980) z tytułem technika sztuk plastycznych w zakresie specjalności wystawiennictwo. W latach 1981-1986 studiował malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom zrobił w pracowni Zygmunta Kotlarczyka. Napisał pracę magisterską „Programy dydaktyczne Władysława Strzemińskiego” . Pracował w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, jako plastyk oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w Zakładzie Pedagogiki Artystycznej. W Olsztynie podjął pracę w Pałacu Młodzieży, jako instruktor zespołu plastycznego. Od 1993 r. prowadzi Pracownię Reklamy ARTA, od 2 marca 1998 r. Studio Wydawnicze ARTA Mirosław Garniec. Członek Związku Polskich Malarzy i Grafików w latach 1987-1989. Dwoje dzieci Zuzanna i Jakub.

Twórczość

Malarstwo Mirosława Garnca prezentowane na wystawie w 1990 roku Elżbieta Wróblewska scharakteryzowała następująco: „W obrazach jego można znaleźć inteligentną uczciwość, jaka niezmiernie rzadko pojawia się w naszym życiu artystycznym (…)Wrzaskom ekspresjonistów M. Garniec przeciwstawia subtelne wyważone linie, będące niejako odpowiednikiem skupionych i rozważnych myśli. W serii obrazów inspirowanych górskimi wyprawami, autor używa kontrastów linii urywanych krótkich i barw różnicowanych walorowo. Przy całej swej dyscyplinie zawierają one ogromny ładunek emocji”[1]. W latach 1995-2001 zaprojektował kilkanaście książek i katalogów wystaw. W latach 1996-2002 współpracował z Olsztyńskim Teatrem Lalek dla którego projektował plakaty i programy teatralne. Następną pasją okazała się fotografia. Wspólnie z żoną, Małgorzatą Jackiewicz-Garniec sporządził karty ewidencyjne cmentarzy z terenu woj. olsztyńskiego oraz karty zabytkowych zespołów folwarcznych z terenu województwa olsztyńskiego, ostrołęckiego i łomżyńskiego. Zrealizował dokumentację fotograficzną pałaców i dworów dawnych Prus Wschodnich. Kolejnym tematem były zamki ewim:Zakon krzyżacki|państwa krzyżackiego]] w dawnych Prusach. W wyniku tych prac powstały wystawy oraz książki.

Wystawy

 • 1990 – wystawa malarstwa, Olsztyn, Salon Sztuki Współczesnej Sztuka Polska
 • 1994 – wystawa fotograficzna „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich – dobra utracone czy ocalone”, prezentowana w Olsztynie –Domu Gazety Olsztyńskiej w Olsztynie oraz miastach województwa i za granicą (Niemcy)
 • 2004 – wystawa fotograficzna „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich – dobra utracone czy ocalone” (wznowiona w innej formie) – prezentowana w Ostpreußen Kulturzentrum w Ellingen i Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie, Kassel, Monachium, oraz w Polsce – Ostródzie, Olsztynie, Morągu, Grudziądzu, Kwidzynie, Sztumie
 • 2007 – wystawa fotograficzna „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich” – Dwór Łowczego Aleksandra Potockiego w Gałkowie, ekspozycja stała
 • 2010 – wystawa fotograficzno-malarska „Potęga i upadek – zamki państwa krzyżackiego. Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem” – wystawa prezentowana w Muzeum Techniki w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum w Ostródzie, Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu oraz na zamkach w Kętrzynie, Nidzicy oraz w Niemczech. Malarskie rekonstrukcje zamków (oryginały na płótnie) autorstwa Katarzyny Wolskiej i Bożeny Januszewskiej.

Publikacje

Opracowania, dokumentacje

 • Karty ewidencyjne zabytkowych zespołów folwarcznych z terenu województwa olsztyńskiego, ostrołęckiego i łomżyńskiego dla Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie pod Poznaniem (1990-1993) (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Karty ewidencyjne cmentarzy z terenu woj. olsztyńskiego dla Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie (1994) (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Pałace i dwory Warmii i Mazur – 1996, 2001 oferta sprzedaży Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (2 edycje) (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Zabytkowe parki Warmii i Mazur – 1998 oferta sprzedaży Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)

Książki

 • Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Dobra utracone czy ocalone?, Olsztyn 1999, Wyd. 2, Olsztyn 2000, Wyd. 3 uzupełnione i poprawione, Olsztyn 2001 (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Schlösser und Gutshäuser im ehemaligen Ostpreussen (Polnischer Teil), Gerettetes oder verlorenes Kulturgut, Olsztyn 2001 (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Warmia, Mazury. Olsztyn 2006, Wyd. 2 uzupełnione, Olsztyn 2009 (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)
 • Burgen im Deutschordensstaat Preussen. Pomesanien, Oberland, Ermland, Masuren, Olsztyn 2009 (wspólnie z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec)

Nagrody i wyróżnienia

 • Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna – 2000
 • Przyjaciel Warmii i Mazur - 2010

Przypisy

 1. Pierwsza wystawa malarstwa. Mirosław Garniec, Olsztyn 1990

Zobacz też