Mieczysław Wojtkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Autor z pracą Jurajska Egeria, topola.
Źródło: mwojtkowski.blogspot.com
Kot polny, kamień.
Źródło: mwojtkowski.blogspot.com
Rybak warmiński, drewno lipowe.
Źródło: mwojtkowski.blogspot.com

(1960- ) - artysta plastyk, rzeźbiarz warmiński (pseud. Mieto)

Biografia

Urodził się w 1960 r. w Olsztynie. W rodzinnym mieście (na osiedlu Dajtki) prowadzi pracownię rzeźbiarską, przy której funkcjonuje autorska Galeria „Jama”. W okresie letnim działa w Karczmie Warmińskiej w Gietrzwałdzie. Kieruje Stowarzyszeniem „Galeria na peryferiach” w Olsztynie, powołanym w styczniu 2007 r.

Twórczość

Rzeźbi od 1988 r. Tworzy głównie w drewnie oraz w kamieniu i brązie. Jego ulubionym materiałem jest jednak dąb kopalny. Rodzaj drzewa dobiera także do tematu prac. Jak sam pisze: „W warmińskich lipach najbardziej lubię rzeźbić karykaturalne postacie rybaków (...) Natomiast w działaniach plenerowych, przy poważniejszych gabarytach, najlepiej sprawdzają się topole”. Inspiruje go tradycja i przyroda Warmii i Mazur. Tworzy ponadto akty, postacie kobiet oraz rzeźby o tematyce sakralnej. Jego rzeźby znajdują się np. w kapliczce w Gronitach, krucyfiks w kościele w Redykajnach. Jest autorem płaskorzeźb ołtarza w kościele Klasztoru Sióstr Terezjanek w Rychnowie. Uczestniczył w wielu wystawach oraz warsztatach artystycznych w kraju i za granicą. Bierze udział w widowiskach plenerowych, podczas których, często na oczach widzów, tworzy swoje rzeźby. Tworzył podczas regionalnych imprez cyklicznych,jak: Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Szczytnie, czy Jarmark Folkloru w Węgorzewie (w latach 2000, 1999, 1995, 1994, 1993). W 2001 r. prezentował swoje prace w ramach akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej w OlsztynieRodzinne Weekendy Kultury”. Jako instruktor rzeźby brał udział w programie „Ginące zawody”, zrealizowanym pod patronatem Unii Europejskiej.

Nagrody u wyróżnienia

Jest laureatem lokalnych , krajowych i międzynarodowych przeglądów rzeźbiarskich. M.in. otrzymał:

Bibliografia

  1. Grzędziński, Szymon: Kobiety z lipy / Szymon Grzędziński // „Nasz Olsztynian”. - Nr 23 (2002), s. 8-9.
  2. E.M : Po plenerze wernisaż / E.M // „Gazeta Olsztyńska”. - 2001, nr 24, s. 10.
  3. Janków, Katarzyna: Magia zaklęta w drewnie / Katarzyna Janków // „Nasz Olsztynian”. - Nr 118, (2004), s. 13.

Zobacz też

Multimedia

Filmowa relacja z udziału artysty w Plenerze zorganizowanym przez Szczycieńskie Towarzystwo przyrodnicze i Miejski Dom Kultury w Szczytnie.Realizacja - Wojciech Szewczak, Szczytno, 5-10 lipca 2010 r., Dialog Kultur 2010.Prace Mieczysława Wojtkowskiego wykonane z czarnego warmińskiego dębu.