Michał Zieliński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1905-1972) – nauczyciel muzyki i śpiewu, poeta i kompozytor

Biografia

Urodził się 15 września 1905 r. w Jarosławiu na Rzeszowszczyżnie. W 1939 r. uczestniczył w kampanii wrześniowej, a następnie w walkach II Armii Wojska Polskiego. Do Ostródy przybył w marcu 1945 r. Przed końcem tego roku powrócił do rodzinnego miasta Jarosławia, gdzie przez wiele lat pracował i tworzył. Tam też zmarł 14 listopada 1972 r.

Działalność

W latach 1926-1939 był żołnierzem i członkiem orkiestry garnizonowej w Truskawcu. W 1945 r., będąc w Ostródzie, pełnił obowiązki żołnierskie, ale również komponował i pisał wiersze, m.in. skomponował wówczas utwór „Żołnierskie Dożynki”. Po wojnie aż do przejścia na emeryturę nauczał w szkole muzycznej w Jarosławiu.

Twórczość

W 1933 r. napisał wiersz na konkurs ogłoszony przez gazetę „Żołnierz Polski”. Po dokonaniu korekt i dodaniu refrenu dołączył go do skomponowanej przez siebie melodii. Tak powstał utwór „Serce w plecaku”, który szybko zdobył ogromną popularność. Jego tomik poezji wojskowej został wydany przez Wojskowy Instytut Naukowo-Oświatowy w 1938 r. W 1945 r. opublikowano Serce w tornistrze : marsz-fox-trot : (slow-fox), do których muzykę skomponował Michał Zieliński, a trzy lata później jego autorstwa zbiór tańców i utworów na orkiestrę salonową Serce w plecaku : marsz-fox-trot (1948). Część jego wierszy została wydana w 1978 r., w tomiku Serce w plecaku, opracowanym przez Janusza Kapuścika i Wojciecha Jerzego Podgórskiego.

Ciekawostki

  • Z inicjatywy Wojciecha J. Podgórskiego, w ramach obchodów 40-lecia powrotu Ostródy do Polski, odsłonięto tablicę pamiątkową (przy ul. Grunwaldzkiej nr 26, gdzie mieszkał) oraz wydano okolicznościową publikację poświęconą poecie i kompozytorowi.
  • W 75 rocznicę powstania piosenki „Serce w plecaku”, władze Jarosławia zorganizowały Festiwal Pieśni i Piosenki Żołnierskiej im. Michała Zielińskiego.

Bibliografia

  1. Tadeusz Peter: Autor „Serce w plecaku” w Ostródzie / Tadeusz Peter // „Ziemia Ostródzka”. – 1985, nr 1, s. 17-19.

Zobacz też