Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście - 2000

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strona z albumu festiwalowego IX Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących, Dobre Miasto 2000.
Źródło: Archiwum WBP w Olsztynie.
Doniesienia prasowe na temat imprezy.

Dziewiąta edycja Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących, zorganizowana w dniach 11-13 sierpnia 2000 r. w Dobrym Mieście.

Organizator

Cel

Zachęcenie ludzi do amatorskiego uprawiania i rozwijania kultury muzycznej w kręgach rodzinnych.

Opis

W Spotkaniach wzięło udział 13 rodzin z Polski, Litwy i Ukrainy. Ogółem na scenie wystąpiło 78 osób. Najstarszym uczestnikiem był Adam Majewski z Wokel (83 lata), zaś najmłodszym Jaś Dera z Kościerzyny (2 lata). Repertuar rodzin muzykujących obejmował liczne nurty muzyki: folklor ziem polskich, jazz, poezja śpiewana, muzyka klasyczna, popularna, estradowa, muzyka średniowiecza, renesansu, baroku i sygnały myśliwskie. Zespoły prezentowały przy tym oryginalne stroje i instrumenty muzyczne. Koncerty obejrzało ponad tysiąc osób.

Przebieg

Zespoły rodzinne wystąpiły w pięciu koncertach. W piątek 11 sierpnia siedem rodzin muzykujących wzięło udział w Koncertach Zamkowych – „Czerwony Tulipan i Jego Goście” organizowanych w Olsztynie. W sobotę 12 sierpnia sześć zespołów wystąpiło na Festynie Powiatu Olsztyńskiego „Grunt to Rodzinka – Gryźliny 2000”. Podczas dwóch koncertów w Dobrym Mieście wszystkie zespoły zaprezentowały 20 minutowy program, natomiast w niedzielę 13 sierpnia odbył się Koncert Galowy, poprzedzony Mszą Świętą w intencji rodzin muzykujących. Koncerty w Dobrym Mieście prowadzone były przez Jadwigę i Tadeusza Kutów z Michalowic, natomiast gospodarzami koncertu na Zamku Olsztyńskim i w Gryźlinach był zespół „Czerwony Tulipan”. Jadwiga i Tadeusz Kutowie oraz Ewa Cichocka i Stefan Brzozowski z „Czerwonego Tulipana” prowadzili również warsztaty artystyczne. Byli oni również członkami Rady Artystycznej IX Międzynarodowych Spotkań Rodzin Muzykujących. W trakcie całej imprezy przygotowano również dodatkowe atrakcje, a wśród nich: Korowód ulicami Dobrego Miasta, Bal Rodzinny i Ognisko Rodzinne.

Nagrodzeni

Rada Artystyczna przyznała nagrody konkursowe następującym rodzinom:

  • Rodzinie Kaszubów z Poznania
  • Rodzinie Derrów z Kościerzyny
  • Rodzinie Magoniów z Łańcuta
  • Rodzinie Lastowiak z Wilna
  • Siostrom Rucińskim z Dobrego Miasta

Ponadto wyróżniono:

  • Rodzinę Majewskich – za wytrwałość we wszystkich dziedzinach życia i sztuki
  • Rodzinę Wylegałów – za ogólny wyraz artystyczny prezentowanego programu
  • Rodzinę Raban – za piękne łączenie poprzez sztukę czasów dawnych z młodością

Nagrodę Publiczności otrzymała Rodzina Magoniów.

Bibliografia

  1. IX Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących // „Rozmaitości Dobromiejskie”. – 2000, nr 1, s. 4-5.