Mariola Grzegorczyk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Fotografik, organistka, nauczycielka, plastyk (projektowanie graficzne). Zajmuje się także grafiką komputerową i projektowaniem graficznym.

Biografia i działalność

Fotografią interesuje się od najmłodszych lat. Pierwszy aparat Zenit dostała od rodziców. Podstawowej obsługi nauczył ją sąsiad, który fotografował różne zdarzenia i wywoływał czarno-białe zdjęcia w swoim domu. Tajniki fotografii zgłębiała już zaś na studiach plastycznych.

Obecnie mentorem artystki w dziedzinie fotografii jest Arkadiusz Dziczek, który określa jej twórczość następująco:

"Mariola Grzegorczyk to osoba, która przez długi czas skrywała swoją twórczość fotograficzną nawet przed przyjaciółmi. Fotografowanie przychodzi jej równie lekko i łatwo jak oddychanie, a jej prace są autentyczne, dotyczą świata, który naprawdę ją interesuje. W jej twórczości nie widać trików, chwytliwych tematów czy nadmiernej ingerencji komputera, można natomiast odnaleźć zdjęcia niemal symboliczne, pełne spokoju i przestrzeni. Mam nadzieję, że ta wystawa zachęci autorkę do kolejnych prezentacji".

Autorka nie chciała początkowo prezentować fotografii szerszej publiczności na wystawach. W latach 2007-2012 jej prace współtworzyły kalendarze dla Urzędu Gminy Dywity (w latach 2007-2012). Zdjęcia przedstawiały malowidła sklepienne w kościele w Brąswałdzie, krajobrazy, kapliczki, ludzi i wydarzenia. Jej prace znalazły się także w książce „Olsztyńskie skrzydła”.

W 2014 roku została poproszona o zrobienie wystawy dotyczącej życia lotniska Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego na Dajtkach. Ekspozycja odbyła się w maju 2014 roku, podczas majówki lotniczej. Powtórzono ją w sierpniu - tym razem z okazji 100-lecia istnienia olsztyńskiego lotniska.

Multimedia

Bibliografia