Marian Wojczulanis

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, 1985, s. 100.
Olsztyn, ul. Pieniężnego, olej.
Źródło: Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego, Olsztyn, 1985, s. 100.

(1913-?) – malarz amator

Biografia

Urodził się w 1913 r. w Kalwarii. Jest absolwentem Instytutu Nauk Handlowo-Gospodarczych w Wilnie. W 1945 r. przybył do Olsztyna i tu osiadł na stałe. W latach 1951-1952 uczęszczał do „Ogniska Plastycznego” w Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie prowadzonego przez Jana Ilkiewicza i Zofię Hermanowicz. Marian Wojczulanis jest ojcem Wiesława i dziadkiem Tomasza Wojczulanisa, olsztyńskich plastyków.

Działalność

Pierwszą wystawę miał w 1934 r. Brał udział w licznych lokalnych i wojewódzkich wystawach, konkursach i przeglądach amatorskiej twórczości plastycznej. Jego prace można był oglądać m.in. na I Wojewódzkim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Olsztynie (1983 r.), a także Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie. Wystawiał swoje prace także na wystawach ogólnopolskich w tym na III Ogólnopolskim Triennale Plastyki Nieprofesjonalnej.

Twórczość

Maluje od 1930 r. Uprawia malarstwo olejne. Tematyką jego obrazów jest najczęściej architektura starego Olsztyna.

Nagrody i wyróżnienia

Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in.:

Bibliografia

  1. Plastycy nieprofesjonalni województwa olsztyńskiego : katalog. -Olsztyn : Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego : Wojewódzki Dom Kultury, 1985. – S. 100.
  2. Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie za 1985 rok, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 6/80