Maria Burdyniewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Zimowy pejzaż, akwarela.
Źródło: Jan Bachar, Plenery bezledzkie 1979-2001, Olsztyn, Wers, 2002, s. 159.

(1957- ) - malarka

Biografia

Maria Burdyniewicz, z domu Szuter, urodziła się 29 sierpnia 1957 r. jako córka Dominika i Stefanii. Ukończyła szkołę podstawową w Liskach (1972 r.), a następnie Technikum Budowlane w Bartoszycach (1977 r.). Przez wiele lat mieszkała i pracowała w Bartoszycach. Obecnie mieszka i tworzy w Toronto w Kanadzie.

Działalność

Uczestniczyła w środowiskowych i wojewódzkich plenerach, konkursach i wystawach twórczości nieprofesjonalnej organizowanych m.in. przez Wojewódzki Dom Kultury w Olsztynie i Miejski Dom Kultury „Zodiak” w Mrągowie (Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie) oraz Dom Kultury w Bezledach (Plenery Plastyki Nieprofesjonalnej „Bezledy”).

Twórczość

Uprawia malarstwo przedmiotowe – pejzaże, martwe natury, kwiaty.

Wystawy

Brała udział w licznych wystawach poplenerowych organizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. w Bartoszycach, Olsztynie i Mrągowie. W Galerii „Bartek” w Bartoszycach miała wystawę indywidualną. Uczestniczyła również w wystawie plastyki amatorskiej w Galerii „Praxis” w Toronto.

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

  1. Bachar, Jan: Plenery bezledzkie 1979-2001 : malarstwo, akwarela, gwasz, pastele, rysunek, grafika, rzeźba / Jan Bachar ; [zespół red. Jan Bachar et al.]. Olsztyn : Edytor „Wers”, 2002. – S. 159.
  2. Protokół z posiedzenia jury XVIII Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 12/24
  3. Sprawozdanie z Ośrodka Ruchu Artystycznego za 1996 rok, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 28/49-51