Marek Duszak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1949- ) – elbląski nauczyciel, polityk i pisarz

Biografia

Urodził się 12 września 1949 r. w Elblągu. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1984 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel elbląskiej Szkole Podstawowej Nr 9. W 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” regionu elbląskiego, został też członkiem kolegium redakcyjnego „Biuletynu Informacyjnego” „Solidarności” od początku jego istnienia. W nocy 12/13 grudnia 1981 r. (ogłoszenie stanu wojennego w Polsce) Duszak został internowany, wraz z innymi działaczami związku i uwięziony w Zakładzie Karnym w Iławie. Od 1985 r. zaczął współredagować podziemny biuletyn „Solidarności” Regionu Elbląskiego (pisał wówczas pod pseudonimami), który po kilku latach przekształcił się w pismo społeczno-polityczne. Uczestniczył z Zjeździe Założycielskim Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, potem zaś został mianowany przewodniczącym elbląskiego koła tej partii. W 1991 r. kandydował do parlamentu z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, zaś w 1994 r. – w wyborach samorządowych jako reprezentant Zrzeszenia Komitetów Wyborczych „Łączy Nas Elbląg”.
Jego debiutem literackim w 1977 r. było opowiadanie Monolog contra dialog opublikowane w miesięczniku „Nowy Wyraz”. Potem uprawiał prozę o charakterze wspomnieniowym i reportażowym (m.in. relacje z podróży oraz artykuły o tematyce politycznej), jak też szkice historyczne i eseje (m.in. cykl artykułów poświęconych początkom elbląskiej „Solidarności”).

Publikacje

  • Czekając na wyrok (Elbląg 1989)
  • Nie oddamy sierpnia (Elbląg 1993)
  • Wesołek (Elbląg ?)

Bibliografia

  • Marek Duszak //W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 195-196.