Marcin Miller

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Marcin Miller
Źródło: Wikimedia Commons

(1970 - ) – piosenkarz, kompozytor, tekściarz, lider i frontman discopolowego zespołu Boys.

Biografia

Marcin Miller urodził się 27 maja 1970 r. w Prostkach k. Ełku.

Jest synem Marii i Waldemara Millerów. Jego ojciec przedwcześnie zmarł. Marcin napisał dla niego utwór "Po prostu Waldi".

Ma żonę Annę i dwóch synów Alana i Adriana.

Mieszka w Ełku.

Działalność artystyczna

Marcin Miller ukończył technikum ekonomiczne przy Zespole Szkół Rolniczych w Prostkach. Pracował jako referent w Urzędzie Pracy w Ełku. Za namową przyjaciela postanowił założyć zespół muzyczny. Zespół Boys narodził się w rodzinnej miejscowości Marcina Millera, Prostkach, wiosną 1991 r. W pierwszym składzie znaleźli się: Marcin Miller - klawisze, wokal, Robert Sasinowski - gitara, wokal, Bogdan Kukier - bas, a także Krzysztof Cieciuch - perkusja. Grupa koncertowała na lokalnych zabawach, weselach i dożynkach. Debiutanckie nagranie ukazało się w maju 1991 r. pod nazwą "Dziewczyna z marzeń". Fala popularności tzw. muzyki chodnikowej nazwanej później "disco polo" oraz determinacja zespołu przyniosły duży sukces. W połowie lat 90. Boysi byli już znani w całej Polsce. W czerwcu 1996 roku nagrali jedną z najważniejszych i najlepiej przyjętych płyt z muzyką disco polo pt. "Łobuz i drań". Sprzedał się w ponad milionowym nakładzie i wyznaczył pewne standardy w tej branży muzycznej.

Grupa łącznie wydała ponad 30 płyt (w tym 6 platynowych i 2 złote) i wylansowała wiele przebojów, np. "Jesteś szalona" czy "Wolność". Otrzymała wiele nagród: statuetki Victora, nagroda na Festiwalu Opolskim jako jedyna grupa disco polo, grand prix na Festiwalu w Ostródzie.

Skład zespołu zmieniał się wielokrotnie, jednak liderem zawsze pozostawał Marcin Miller.

Piosenkarz wydał także solową płytę pt. "Zakochany facet" (1999). Ma na swoim koncie epizod aktorski - występ w filmie pt. "Kochaj i rób co chcesz" (1997) oraz "Trzymajmy się planu" (2004).


Programy telewizyjne

Marcin Miller jest również gwiazdą wielu programów TV:

  • W 2008 r. uczestniczył w programie BiG Brother VIP. Wszedł do domu Wielkiego Brata 2 marca 2008 r. a dobrowolnie odszedł 21 marca.
  • 14 marca 2009 r. - juror specjalny w programie "Jak oni śpiewają".
  • 6 października 2012 - 15 grudnia 2012 - prowadził program z gatunku talent show pt. "Disco Star", emitowany na antenie Polo TV.
  • Od 22 marca 2014 r. - prowadzący i juror II edycji programu "Disco Star".
  • Od 5 września do 17 października 2014 r. brał udział w drugiej emitowanej przez telewizję Polsat edycji programu Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Nina Tyrka. Z programu odpadli w siódmym odcinku, zajmując 7. miejsce.
  • Od 14 marca 2015 - prowadzący i juror III edycji Disco Star.

Multimedia

Bibliografia

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_Miller
  2. http://muzyka.wp.pl/aid,2650,title,Boys,artysta_biografia.html?ticaid=116869
  3. http://www.fakt.pl/tag/marcin-miller
  4. http://www.granice.pl/recenzja.php?id=84&ida=510