Magdalena Bartnik

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Okładka debiutanckiego tomiku autorki
Źródło: strona Pracowni Wydawnictwniczej „ElSet”

Olsztyńska poetka i dziennikarka

Biografia

Urodziła się w Olsztynie. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów edytorskich w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie. Autorka tekstów o tematyce kulturalno-społecznej publikowanych m.in. w "Gazecie Olsztyńskiej”, „Borussii”, „Didaskaliach”. Od kilkunastu lat pisze utwory poetyckie.
Laureatka konkursu „Talent Roku 2007” w dziedzinie poezji oraz stypendystka Samorządu Miasta Olsztyn.

Twórczość

W 2008 r. ukazał się debiutancki tomik poezji Magdaleny Bartnik pod tytułem Cień ćmy, w którym autorka zamieściła utwory z różnych okresów twórczych.
Poezja Magdaleny Bartnik „to poezja drogi (...), dążenia, poszukiwania; ale również jest to poezja stawiająca już własne znaki semantyczne na tej drodze, stosowania ich kunsztownie i po swojemu w praktyce, jako: opis, nazwanie, przenośnia, porównanie czy magia słowa i wykorzystywania tegoż słowa w konstruowaniu własnej wizji świata, międzyludzkich więzi, opisu rzeczy i – natury, w której jesteśmy zanurzeniu do cna”[1].

Bibliografia

  1. Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur : przewodnik eseistyczny / Józef Jacek Rojek ; [aut. zdj. Wacław Kapusto et al.]. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 265-267.
  2. Bartnik, Magdalena: Pisanie jest jak oddychanie / Magdalena Bartnik ; rozm. Ada Romanowska // „Nasz Olsztyniak”. – Nr 569 (2008), s. 11.

Przypisy

  1. Cyt. za: Rojek Józef Jacek, Literaci & literatura Warmii i Mazur, Olsztyn, Fundacja Środowisk Twórczych, 2008, s. 266