Leon Mazurewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leon Mazurewicz w 1983 r.
Źródło: http://eswiatowid.pl/
Leon Mazurewicz na wystawie poplenerowej w Tolkmicku, 1983 r.
Źródło: http://eswiatowid.pl

(1929-1994) - rzeźbiarz

Biografia

Urodził się 14 maja 1929 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Był najmłodszy z trojga dzieci Anny i Józefa Mazurewiczów. Ojciec był szewcem matka gospodynią domową. Po śmierci ojca w 1936 r. matka wraz z dziećmi zamieszkała najpierw w Sopocie, a następnie w Iławie. Edukację w Publicznej Szkole Powszechnej w Nowym Mieście Lubawskim przerwały działania wojenne. W czasie wojny naukę kontynuował w szkole zawodowej w Brodnicy. W 1947 r. zamieszkał w Suszu. Rozpoczął wówczas naukę zawodu w Zakładzie Malarskim Leona Makowskiego. Zajmował się sportem, w 1948 r. zajął I miejsce w Zawodach Lekkoatletycznych Związku Zawodowego Pracowników Państwowych Okręgu Olsztyńskiego w biegu na 1500 metrów. Rok później w biegu narodowym w Iławie zajął II miejsce. Zmarł 2 września 1994 r. na raka płuc. Został pochowany w Suszu.

Twórczość

Artysta był bardzo uzdolnionym samoukiem. Malowanie i szkicowanie towarzyszyło artyście od najmłodszych lat, natomiast umiejętności rzeźbiarskie ujawniły się około 40 roku życia. Rzeźbiarstwo stało się oprócz pasji, sposobem na zarabianie pieniędzy. Rzeźby artysty przedstawiają ludzi przy różnych zajęciach m.in. żniwiarzy, rybaków, młociarzy. Chcąc zachować oryginalność zwracał uwagę na szczegóły. Rzeźbił także płaskorzeźby, na których przedstawiał panoramy miast, krajobrazy czy wydarzenia historyczne. Jego prace można zobaczyć w suskim skansenie pszczelarskim.

Ciekawostki

Nieodłącznymi atrybutami artysty podczas pracy były papieros oraz czapka.

Bibliografia

  1. Palińska, Joanna: Leon Mazurewicz – suski artysta ludowy / Joanna Opalińska // „Skarbiec Suski”. – Nr 3 (2010), s. 63-66.