Lech Słodownik

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Rychliki, 2010, s. 223.

(1953- ) – historyk, badacz i popularyzator dziejów Elbląga i okolic, tłumacz, przewodnik historyczny

Biografia

Urodził się w 1953 r. w Pasłęku. Dzieciństwo spędził w Rychlikach, gdzie też ukończył Szkołę Podstawową. Jest absolwentem pasłęckiego Liceum Ogólnokształcącego. W latach 1972-1977 r. studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1977-1996 pełnił funkcję oficera w resorcie spraw wewnętrznych. Mieszka w Elblągu. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Działalność

Jest autorem wielu referatów, odczytów i artykułów oraz publikacji na temat zasobów naukowych Biblioteki Elbląskiej, zawartości programów Gimnazjum Elbląskiego, działalności Ferdynanda Schichaua, tradycji morskich oraz śladów napoleońskich w Elblągu i okolicach. Wygłaszał swoje referaty także w Niemczech. Działa na rzecz popularyzacji lokalnej historii, w jej wielu aspektach, poprzez:

 • opracowywanie biografii elblążan żyjących przez 1945 r.
 • nawiązywanie kontaktów z dawnymi mieszkańcami Elbląga i okolic
 • budowanie współczesnej tożsamości kulturowej elblążan

Był konsultantem historycznym filmu dokumentalnego W domu w Prusach Wschodnich realizowanego przez niemiecką telewizję ORB. Współdziała także z Biblioteką Elbląską oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Współpracuje z miesięcznikiem „Elbinger Nachrichten”, gdzie redaguje rubrykę „Nowości z Elbląga”, promując ziemię elbląską. Od lat związany jest z miesięcznikiem „Głos Pasłęka” i kwartalnikiem „Magazyn Elbląski”. Publikował także na łamach „Jantarowych Szlaków”. Wspiera lokalne działania w zakresie upowszechniania wiedzy o dziejach Elbląga i dawnego powiatu pasłęckiego. Jest przewodnikiem historycznym i tłumaczem. Był konsultantem historycznym filmu dokumentalnego W domu w Prusach Wschodnich kręconego przez telewizję niemiecką ORB. Jako odkrywca „elbląskich korzeni rodzinnych” Kanclerz Niemiec Angeli Merkel pierwszy opracował reportaż na ten temat dla TV Arte. Jak podkreślono w uzasadnieniu do przyznanej Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta Elbląga „Na jego pomoc i wiedzę zawsze mogą liczyć organizatorzy różnych przedsięwzięć związanych z upowszechnianiem wiedzy o najnowszych dziejach Elbląga i wsi dawnego powiatu pasłęckiego”.[1]

Publikacje

 • W 1997 r. z Januszem Hochleitnerem wydał książkę Święty Gaj - miejsce męczeństwa Świętego Wojciecha.
 • W 2002 ukazał się album Powiat elbląski, m.in. z jego fotografiami.
 • Współautor albumu Elbląg i okolice na starych kartkach pocztowych (2000)
 • Współautor albumu Koło Pionierów Elbląga. Księga jubileuszowa (2005).
 • Autorska monografia Rychliki. 700-lecie (1310-2010) z dziejów wsi i okolic (2010)
 • "Zarys dziejów teatru w Elblągu 1536-1945" (2016)
 • "Dawne wsie pasłęckie i elbląskie" (2021)
 • "Spacerkiem po Elblągu" (2022) - https://www.portel.pl/kultura/spacerkiem-po-elblagu-z-lechem-slodownikiem/132739

Udział w organizacjach

Nagrody i wyróżnienia

 • Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Elbląga za działalność promocyjną na rzecz miasta oraz budowanie pomostów przyjaźni, zrozumienia i pojednania między dawnymi i obecnymi mieszkańcami miasta (2008)
 • Nagroda Starosty Elbląskiego w dziedzinie kultury (2017)

Galeria

Zobacz też

 • Materiał filmowy na eŚwiatowid.pl [1]

Przypisy

 1. Zobacz: Nagrody Prezydenta, materiał na stronie http://www.portel.pl/

Bibliografia

 1. Rychliki. 700-lecie (1310-2010) z dziejów wsi i okolic / Lech Słodownik. – Elbląg : Wydawnictwo Uran ; Urząd Gminy Rychliki ; Lech Słodownik, 2010. – S. 223.