Kwartet Zorepad z Bań Mazurskich

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kwartet z opiekunem, Tomaszem Kardelą
Źródło: strona Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich

Amatorski żeński zespół wokalny, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich.

Historia

Zespół założyły w połowie lat osiemdziesiątych mieszkanki Bań Mazurskich, by wspólnym muzykowaniem kultywować tradycję folkloru ukraińskiego. Nazwa zespołu pochodzi od tytułu jednej z pieśni wykonywanych od początku istnienia grupy. Pierwszy okres działalności chóru zakończył się po około czterech latach, kiedy w 1989 r. „Zorepad” zawiesił działalność. Reaktywowanie zespołu nastąpiło w 2000 r. po objęciu funkcji dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Baniach Mazurskich przez Jerzego Dorosza.

Skład osobowy

Zespołem kieruje Tomasz Kardela, który wspiera go również akompaniamentem i śpiewem.

Działalność artystyczna

Zespół popularyzuje tradycyjną muzykę ukraińską. Występuje podczas lokalnych świąt i obchodów, dożynek, festynów, dni kultury ukraińskiej oraz koncertów muzyki cerkiewnej w kraju i zagranicą.
Najważniejszym wydarzeniem w życiu zespołu w pierwszym okresie działalności był występ podczas Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie w 1987 r. Od 2000 r. „Zorepad” występował m.in. podczas dni Lwowa, „Spotkań Mniejszości Narodowych Zamieszkujących Polskę” w Puński, Regionalnego Ukraińskiego Jarmarku Folklorystycznego „Z Malowanej Skrzyni” w Kętrzynie, Jesiennych Koncertów Muzyki Cerkiewnej, Dni Kultury Ukraińskiej w Giżycku, Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, koncertów z cyklu „Kultura Ukraińska z Daleka i z Bliska” w Węgorzewie, święta folklorystycznego „Widłunnia” w Wydminach oraz wielu innych imprez.
W 2011 r. członkowie zespołu „Zorepad” zdobyli tytuł najlepszych kolędników podczas II Regionalnego Przeglądu Ukraińskich Kolęd, Wertepów i Szczedriwok w Węgorzewie.

Zobacz też