Konkurs Baśnie i Legendy Warmii i Mazur

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Projekt literacki o charakterze konkursowym – o zasięgu wojewódzkim – zorganizowany w okresie od stycznia 1981 r. do lutego 1982 r. w Olsztynie.

Organizator

Cele

  • zapoznanie młodych czytelników z twórczością pisarzy regionu Warmii i Mazur
  • ukazanie bogactwa obyczajowego ziemi Warmii i Mazur oraz duchowej kultury ludowej regionu
  • zapoznanie z miejscowymi zwyczajami i obrzędami
  • uatrakcyjnienie i rozszerzenie zakresu form pracy opartych na baśni i legendzie
  • rozwinięcie pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą w bibliotekach

Opis

Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży, zamieszkałych na terenie województwa (ówczesnego) olsztyńskiego. Na początku 1981 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaproponowała bibliotekom dziecięcym i młodzieżowym przyłączenie się do konkursu czytelniczego, związanego z regionalnymi baśniami i legendami. Zadanie konkursowe polegało na przeczytaniu zbiorów baśni, następnie zaś przygotowanie ustnego opowiadania jednej wybranej baśni. Młodzież miała ponadto zebrać informacje o sylwetkach wybranych autorów. Do konkursu przystąpiły oddziały dla dzieci w miastach, biblioteki gminne oraz filie biblioteczne na wsi. Do prac związanych z organizacją konkursu włączyli się nauczyciele, bibliotekarze szkół podstawowych w Bartoszycach, Dobrym Mieście, Iławie, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Lubawie, Olsztynie i Morągu, pracownicy domów kultury i klubów, nauczyciele ognisk i szkół muzycznych.
Ogółem w konkursie wzięło udział 1500 uczestników. Do eliminacji wojewódzkich wytypowano 36 laureatów eliminacji rejonowych. W trakcie prac okołokonkursowych zorganizowano wystawki książkowe, przeglądy czytelnicze, materiały informacyjne nt. baśniopisarzy regionalnych, mapy, przewodniki, foldery nt. regionu, albumy i katalogi.

Laureaci

Bibliografia

  1. Konkurs „Baśnie i Legendy Warmii i Mazur” // „Gazeta Olsztyńska”. – 1982, nr 26, s. 8.