Kościół pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Ignalinie
Zabytek architektury sakralnej wzniesiony pod koniec XVIII wieku.
Spis treści
Lokalizacja
Kościół został wybudowany na terenie wsi Ignalin (niem. Reimerswalde). Wieś położona jest przy szosie do Ornety, w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim.
Historia
Kościół parafialny istniał w tej miejscowości już w drugiej połowie XIV wieku. Jej powtórnej konsekracji dokonał biskup warmiński Marcin Kromer w 1580 roku. Obecna świątynia powstała w latach 1783-1785. Jej konsekracji dokonał w 1786 roku biskup Ignacy Krasicki. Budowlę odnowiono w 1928 roku.
Opis
Jest to kościół orientowany, salowy, murowany z cegły i otynkowany. Wzniesiono go w stylu późnobarokowym. Wyróżnia się charakterystycznym baniastym hełmem gontowym wieńczącym wieżę. Do korpusu budowli od południa przylega kruchta, od północy zakrystia i wieża od zachodu. Zewnętrzną bryłę ożywiają podziały pilastrowe. Łuki okien i wejść (zamknięte odcinkowo) ujęte zostały falistymi spływami. Nad szczytem wschodnim znajduje się chorągiewka z datą 1783, a na hełmie wieży – z datą 1785. Wnętrze nakrywa strop płaski.
Wyposażenie
W kościele znajduje się neobarokowy ołtarz główny wykonany około 1800 roku przez Chrystiana Beniamina Schultza z Lidzbarka Warmińskiego. Umieszczono w nim rzeźby św. Piotra i św. Pawła z końca XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą: ambona, chór muzyczny z prospektem organowym i chrzcielnica wraz z zagrodą. Dwa ołtarze boczne są neogotyckie i pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. W kruchtach znajdują się dwie kropielnice granitowe. Na wyposażeniu kościoła są również XVII-wieczne obrazy przedstawiające scenę Ukrzyżowania oraz Apostołów, duży barokowy krucyfiks z XVIII wieku, a także cenne zabytki sztuki złotniczej, w tym m.in.:
- kielich z 1700 roku oraz monstrancja barokowa promienista, wykonane przez złotnika z Dobrego Miasta - Michała Bartolomowicza,
- pacyfikał srebrny w formie słońca z 1833 roku, wykonany przez złotnika Jana Krzysztofa Thun w Regensburgu.
Ciekawostki
- Przy szosie do Lidzbarka Warmińskiego znajduje się późnobarokowy kamienny krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym i klęczącą św. Marią Magdaleną, otoczony żelazną balustradą, wykonany w 1760 roku.
Zobacz też
- Parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Ignalinie
- Marcin Kromer
- Ignacy Krasicki
- Chrystian Beniamin Schultz
- Michał Bartolomowicz
Bibliografia
- Chrzanowski, Tadeusz: Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii / Tadeusz Chrzanowski. – Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1978. – S. 60.
- Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 1 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 192-193.
- Piskorska, Józefa: Złotnictwo sakralne na Warmii w okresie baroku. Cz. II, Ilustrowany katalog zachowanych dzieł / Józefa Piskorska. – Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 2007. – S. 49.
- Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. – Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 102.
Linki
- Kościoły Warmii – Gmina Lidzbark Warmiński, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.domwarminski.pl [dostęp 10.12.2013 r.]