Kościół pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Ignalinie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony pod koniec XVIII wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na terenie wsi Ignalin (niem. Reimerswalde). Wieś położona jest przy szosie do Ornety, w gminie Lidzbark Warmiński, w powiecie lidzbarskim.

Historia

Kościół parafialny istniał w tej miejscowości już w drugiej połowie XIV wieku. Jej powtórnej konsekracji dokonał biskup warmiński Marcin Kromer w 1580 roku. Obecna świątynia powstała w latach 1783-1785. Jej konsekracji dokonał w 1786 roku biskup Ignacy Krasicki. Budowlę odnowiono w 1928 roku.

Opis

Jest to kościół orientowany, salowy, murowany z cegły i otynkowany. Wzniesiono go w stylu późnobarokowym. Wyróżnia się charakterystycznym baniastym hełmem gontowym wieńczącym wieżę. Do korpusu budowli od południa przylega kruchta, od północy zakrystia i wieża od zachodu. Zewnętrzną bryłę ożywiają podziały pilastrowe. Łuki okien i wejść (zamknięte odcinkowo) ujęte zostały falistymi spływami. Nad szczytem wschodnim znajduje się chorągiewka z datą 1783, a na hełmie wieży – z datą 1785. Wnętrze nakrywa strop płaski.

Wyposażenie

W kościele znajduje się neobarokowy ołtarz główny wykonany około 1800 roku przez Chrystiana Beniamina Schultza z Lidzbarka Warmińskiego. Umieszczono w nim rzeźby św. Piotra i św. Pawła z końca XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzą: ambona, chór muzyczny z prospektem organowym i chrzcielnica wraz z zagrodą. Dwa ołtarze boczne są neogotyckie i pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. W kruchtach znajdują się dwie kropielnice granitowe. Na wyposażeniu kościoła są również XVII-wieczne obrazy przedstawiające scenę Ukrzyżowania oraz Apostołów, duży barokowy krucyfiks z XVIII wieku, a także cenne zabytki sztuki złotniczej, w tym m.in.:

  • kielich z 1700 roku oraz monstrancja barokowa promienista, wykonane przez złotnika z Dobrego Miasta - Michała Bartolomowicza,
  • pacyfikał srebrny w formie słońca z 1833 roku, wykonany przez złotnika Jana Krzysztofa Thun w Regensburgu.

Ciekawostki

  • Przy szosie do Lidzbarka Warmińskiego znajduje się późnobarokowy kamienny krzyż z Chrystusem Ukrzyżowanym i klęczącą św. Marią Magdaleną, otoczony żelazną balustradą, wykonany w 1760 roku.

Zobacz też

Bibliografia

  1. Chrzanowski, Tadeusz: Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii / Tadeusz Chrzanowski. – Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1978. – S. 60.
  2. Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej. Tom 1 / red. Bronisław Magdziarz. – Olsztyn : Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej, 1999. – S. 192-193.
  3. Piskorska, Józefa: Złotnictwo sakralne na Warmii w okresie baroku. Cz. II, Ilustrowany katalog zachowanych dzieł / Józefa Piskorska. – Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 2007. – S. 49.
  4. Skurzyński, Piotr: Warmia i polskie Dolne Prusy: przewodnik turystyczny / Piotr Skurzyński. – Gdynia : Wydawnictwo Region, 2012. – S. 102.

Linki

  • Kościoły Warmii – Gmina Lidzbark Warmiński, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.domwarminski.pl [dostęp 10.12.2013 r.]