Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Rydzewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Mieczysław Kalski
Fot. Mieczysław Kalski

Zabytek architektury sakralnej wzniesiony w drugiej połowie XVI wieku.

Lokalizacja

Kościół został wybudowany na terenie wsi Rydzewo (niem. Rydzewen). Wieś znajduje się w powiecie giżyckim, w gminie Miłki.

Historia

Budowę świątyni w tej miejscowości zarządził w 1579 roku biskup ewangelicki Johannes Wigand. Prace zakończono w 1591 roku. Kościół przebudowano w 1770 roku, a dwa lata później dostawiono do niego wieżę dzwonniczą. Całość wyremontowano i odnowiono w XIX wieku. Po 1945 roku świątynię przejęła ludność napływowa wyznania katolickiego. W 1958 roku powołano tu samodzielną parafię.

Opis

Jest to kościół orientowany, salowy, wzniesiony na rzucie prostokąta z kamienia polnego, otynkowany. Nosi cechy gotyku i baroku. Po stronie zachodniej usytuowano kwadratową wieżę dzwonniczą ozdobioną blendami i zamkniętą czterospadowym dachem krytym dachówką. W jej przyziemiu znajduje się kruchta w przyziemiu,. Druga kruchta znajduje się po stronie południowej, a od północy – zakrystia. Korpus nawowy podzielony został dużymi oknami witrażowymi, zamkniętymi łukiem odcinkowym. Szczyt wschodni rozczłonkowano pięcioma półokrągło zamkniętymi wnękami. Całość przykryto dachem dwuspadowym z dachówki. Wnętrze nawy przykryto pozornym (drewnianym) sklepieniem kolebkowym, wspartym na drewnianych filarach. W nawach bocznych zastosowano strop płaski.

Wyposażenie

W kościele zachowało się szereg cennych elementów wyposażenia. Ołtarz główny pochodzi z 1600 roku i znajduje się w nim płaskorzeźba św. Anny Samotrzeciej z około 1520 roku. Ambona, ozdobiona korynckimi kolumienkami, główkami aniołków i figurami świętych została wykonana w 1630 roku. Jest tutaj także mosiężna misa chrzcielna, ławka kolatorska Mikołaja Bogaczewskiego i fragmenty rzeźbionych stall (użyte wtórnie w nowych ławkach) – wszystkie z XVII wieku. Do zakrystii wiodą drewniane, zdobione drzwi z datą 1591.

Ciekawostki

Zobacz też

Bibliografia

  1. Sikora, Jerzy: Rydzewo koło Giżycka / Jerzy Sikora // „Martyria”. - 2007, nr 11, s. 10.
  2. Wakar, Andrzej: Giżycko: z dziejów miasta i powiatu / Andrzej Wakar, Tadeusz Willan. - Olsztyn.: Wydawnictwo Pojezierze, 1966. – S. 119-122.

Linki