Kościół pw. Świętej Trójcy w Braniewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Janusz Gerszberg, 2024

Kościół zbudowany pierwotnie w 1437 roku, mocno zniszczony w trakcie wojny trzynastoletniej, odbudowany częściowo w 1583 roku, powiększony w 1681 roku. Bryła świątyni prosta, bez szczególnych efektów dekoracyjnych, prostokątna, zamknięta trójbocznie od strony wschodniej. Fasada zachodnia z portalem ostrołukowym, zdobionym blendami i sterczynami. Całość wieńczy neogotycka wieżyczka na sygnaturkę.

Lokalizacja

  • Kościół Greckokatolicki Świętej Trójcy
  • Ulica Kościuszki 11, 14-500 Braniewo

Ołtarz główny

Ołtarz główny z około 1725 roku, z centralnym obrazem Świętej Trójcy, wykonanym przez Jana Frey z Braniewa (?) i rzeźbami Ojców Kościoła – św. Augustyna i św. Ambrożego.

Ołtarze boczne

Dwa ołtarze boczne, barokowe z 1686 roku, architektoniczne, z dekoracją o motywach chrząstkowych i wzorem liści akantu, z rzeźbami wykonanymi w wieku XIX przez Karola Jaroszewicza (?). W lewym ołtarzu figury św. Jana Ewangelisty i św. Andrzeja, w prawym ołtarzu figury św. Piotra i św. Pawła. Obrazy w zwieńczeniu, w lewym przedstawienie św. Józefa, w prawym N. M. Panna z Dzieciątkiem.

Zabytki

  • Ambona rokokowa z ok. 1770 roku, na zaplecku ambony płaskorzeźbiony wizerunek Chrystusa Salwatora, na baldachimie figura Boga Ojca
  • Chrzcielnica z wieku XVIII
  • Konfesjonał z wieku XVIII
  • Obraz przedstawiający św. Rocha z wieku XIX. Dzieło prezentuje patrona anty-zarazowego w towarzystwie psa i anioła

Bibliografia

  1. T. Chrzanowski, Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii, Olsztyn 1978.
  2. Katalog Zabytków Sztuki. Województwo elbląskie. Braniewo, Frombork, Orneta i okolice, red. M. Arszyński, M. Kutzner, Warszawa 1981.
  3. Projekt digitalizacji zabytków Warmii [1] [dostęp 17.12.2024 r.]