Klub Inteligencji Pracującej w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Klub oświatowo-kulturalny działający w Olsztynie w 1948 r.

Opis

Głównym inicjatorem powołania Klubu Inteligencji Pracującej w Olsztynie a później opiekunem był wojewoda olsztyński Wiktor Jaśkiewicz. Na zebraniu organizacyjnym 16 lutego 1948 r. wybrano Tymczasowy Oddział Zarządu Klubu. Przewodniczącym został Wiktor Jaśkiewicz. Siedzibą Klubu była sala malinowa w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Odbywały się tam zebrania towarzyskie, wieczory dyskusyjne, odczyty oraz inne imprezy. Zorganizowano czytelnię czasopism oraz kawiarnię. Otwarcie Klubu nastąpiło 14 kwietnia 1948 r. z udziałem prof. dr. Stanisława Arnolda, który wygłosił wykład „Rola inteligencji pracującej w odbudowie Pojezierza Mazurskiego”. Do Klubu należało 270 członków. Jednakże, Wojewódzka Rada Związków Zawodowych zarzucała Klubowi elitarność oraz postulowała przekazanie lokalu Klubu na dom kultury dla świata pracy. Po odejściu ze stanowiska wojewody Wiktora Jaśkiewicza, dotychczasowego opiekuna Klubu, w październiku 1948 r. na Walnym Zebraniu Klubu Inteligencji Pracującej podjęto uchwałę o rozwiązaniu Klubu. Posiadane mienie przekazano Okręgowej Radzie Związków Zawodowych z przeznaczeniem na Dom Kultury Robotniczej.

Cele

Celem powołania Klubu według sprawozdania wojewody Wiktora Jaśkiewicza było „pozyskanie inteligencji do prac politycznych i społecznych, aczkolwiek nie było to łatwym zadaniem, jednak stopniowo było realizowane tak przez organizacje polityczne, jak i społeczne. Aby stworzyć warunki do pracy nad urobieniem inteligencji przez akcje oświatowo-kulturalne i życie towarzyskie powołaliśmy w Olsztynie Klub Inteligencji Pracującej” [1].

Działalność

Klub współpracował z organizacjami i instytucjami społecznymi realizując działalność oświatową i kulturalną. Wspólnie z Wydziałem Kultury zorganizowano szereg spotkań literackich. Organizowano odczyty, na których zajmowano się zagadnieniami Ziem Odzyskanych. Wstęp na spotkania literackie oraz odczyty był wolny. Spotkania i odczyty cieszyły się dużą popularnością wśród młodzieży szkół średnich.

Bibliografia

  • Bierkowski, Tadeusz: Społeczny ruch kulturalno-oświatowy na Warmii i Mazurach w latach 1945-1970 / Tadeusz Bierkowski. – Bydgoszcz ; Olsztyn : Wydaw. WSP, 1980.

Przypisy

  1. Cyt. za Bierkowski, Tadeusz, Społeczny ruch kulturalno-oświatowy na Warmii i Mazurach w latach 1945-1970, Bydgoszcz ; Olsztyn, 1980, S. 63-64.