Kielich z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim
XVI-wieczny zabytek złotniczej sztuki sakralnej z kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim.
Spis treści
Historia
Kielich wykonany został za terenie Prus Królewskich, prawdopodobnie na Warmii około 1500 roku. Jego wykonawca nie jest znany. Na spodzie stopy zachował się natomiast gmerk złotnika z literami MJG (gdzie J jest przekreślone i przypomina krzyż).
Opis
Dzieło wykonano z kutego srebra, przy zastosowaniu technik złotniczych: odlewanie, repusowanie i grawerowanie. Kielich jest złocony. Jego wymiary to: wysokość - 19 cm, średnica stopy - 13,2 cm, średnica czary - 10,5 cm. Obiekt waży 440 gram.
Charakterystyka
Podstawą kielicha jest sześciolistna stopa, na podwyższonej i wywiniętej kryzie (talerzyku). Wąski cokolik zdobi ażurowa dekoracja w romby. Sześć wzniesionych pól stopy dzielą gałązki. Każde z pól dekorują grawerowane sceny:
- krajobraz (dolina) z figurką Chrystusa Ukrzyżowanego
- św. Maria
- św. Jan Ewangelista (dwa razy)
- św. Jerzy
- św. Sebastian.
Sześcioboczny trzon zdobią skręcone kolumienki i wąskie okienka. Nodus, czyli spłaszczone dekoracyjne zgrubienie pośrodku trzonu zdobi sześć wystających, rombowych guzów z literami układającymi się w napis: IHESUS. Pomiędzy nimi znajdują się sercowate listki złączone kamieniami osadzonymi w metalowych rozetkach kwiatowych. Przez środek dużej czary kielicha, umieszczonej w małym koszyczku, biegnie cytat z księgi Psalmów (Ps 116, 13): CALICEM SALUTARIS ACCIPIAM ET NO[M]E[N] („Podniosę kielich Zbawienia i wezwę jego imienia”). Koszyczek wieńczy koronka z lilijek na sznureczku z drobnych pereł. Poniżej znajdują się promienie grawerowanej glorii.
Zobacz też
Bibliografia
- Chrzanowski, Tadeusz: Przewodnik po zabytkowych kościołach Północnej Warmii / Tadeusz Chrzanowski. - Olsztyn : Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1978. – S. 93, il. 94.
- Okulicz, Małgorzata: Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku: katalog wystawy / Małgorzata Okulicz. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 2006. – S. 80-83.
- Okulicz, Małgorzata: Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od XV do XVII wieku / Małgorzata Okulicz. - Olsztyn : Muzeum Warmii i Mazur, 2005. - S. 11, 38.
- Szczepkowska-Naliwajek, Kinga: Złotnictwo gotyckie Pomorza Gdańskiego, Ziemi Chełmińskiej i Warmii / Kinga Szczepkowska-Naliwajek. - Wrocław : Ossolineum, 1987. - S. 91-92, 217-218, il. 133, 135.