Kamienny krucyfiks w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce
Zabytek sztuki sakralnej z pierwszej połowy XVIII wieku
Spis treści
Lokalizacja
Krucyfiks jest jedną z czterech kamiennych rzeźb znajdujących się na dziedzińcu kościoła pielgrzymkowego w Świętej Lipce. Usytuowano go w północno-zachodnim narożniku dziedzińca, przy głównej fasadzie świątyni.
Historia
Krucyfiks pochodzi z 1727 roku (data wykuta na cokole), a jego powstanie wiąże się z warsztatem Jana Chrystiana Schmidta z Reszla. W latach 1983-1987 przeprowadzono konserwację dzieła. Uzupełniono wówczas ubytki powierzchni figury. W latach wcześniejszych zrekonstruowana została przepaska na biodrach Chrystusa..
Opis
Rzeźbę wykonano z piaskowca, pierwotnie była ona polichromowana. Ustawiono ją na sześciennym cokole, na którym widnieją inskrypcje w języku łacińskim i niemieckim:
- Effigiem Christi dum cernis pr, honora non tamen Effigiem sed quem designat adora.
- Gehet heraus und schauet Ihr Tochter Sion [...] Sola [...]
- Es sey fern von mir, daβ ich mich rühme, als in dem Creutz unseres Herren Jesu Christi. Galat.. 6. V. 14.
- Ihr alle die Ihr fürüber gehet, schauet und betrach [...] ob Euer Sc [...] meine [...]
- MDCCXXVII
U podstawy pionowej belki krzyża widnieje też napis: Deuspropitius esto mihi maximo pecćatori M.Z. fieri curavit. Inicjały M. Z. odnosi się do Mateusza Zachowitza, przedsiębiorcy kamieniarskiego z Królewca, pracującego dla Świętej Lipki. Twarz Chrystusa – z charakterystycznymi wystającymi kośćmi policzkowymi, dużymi, głęboko osadzonymi oczami i mocno zaznaczonymi łukami brwiowymi, a także modelunek ciała – są typowe dla twórczości Jana Chrystiana Schmidta i porównuje się je z jego dziełami poświadczonymi archiwalnie, m.in. z figurami znajdującymi się w ołtarzu głównym w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie.
Zobacz też
- Bazylika Mniejsza Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce
- Rzeźba Matki Bożej Niepokalanej w Bazylice w Świętej Lipce,
- Portret Stefana Sadorskiego w Bazylice w Świętej Lipce,
- Figura Matki Bożej na Lipie w Bazylice w Świętej Lipce,
- Biskup Michał Stefan Radziejowski,
- Biskup Szymon Rudnicki
- Święta Lipka
Bibliografia
- Paszenda, Jerzy: Święta Lipka : monografia / Jerzy Paszenda. - Kraków : Wydawnictwo WAM, 2008. – S. 128.
- Smoliński, Mariusz: Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt: rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku / Mariusz Smoliński. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006. – S. 56, 184-185.