Joanna Cenian

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: IV Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, Olsztyn, BWA, 2005, s. 31.
Zielnik, olej, płótno, 2003.
Źródło: IV Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, Olsztyn, BWA, 2005, s. 31.

Artystka plastyk, nauczycielka, animatorka kultury

Biografia

Pochodzi z Trójmiasta. Ukończyła studia plastyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom obroniła w 2002 r. w Pracowni Malarstwa prof. Jana Pręgowskiego. Od tego czasu pracuje jako nauczyciel plastyki w Zespole Szkół i Gimnazjum w Lubominie. Obecnie mieszka w miejscowości Wapnik w powiecie lidzbarskim.

Twórczość

Pasje artystyczne rozwijała już w latach 80-tych w kółkach zainteresowań pod okiem instruktorów - artystów plastyków. Maluje głównie obrazy olejne i akwarele. Interesuje się także rzeźbą, ceramiką oraz fotografią. Uczestniczyła m.in. w IV Biennale Plastyki Olsztyńskiej „O Medal Prezydenta” (2008/2009). Podziela też zainteresowania przyrodnicze męża Zdzisława (ornitologia, członka Komitetu Ochrony orłów, badacza m.in. awifauny doliny Pasłęki). Wspólne wyprawy stanowią często inspiracje do prac plastycznych. Fascynację regionem Warmii przekłada na pejzaże uwiecznione na płótnie.

Działalność

Jest członkiem zarządu Lubomińskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Perspektywa”, którego celem jest obok działań edukacyjno-oświatowych m.in. rozwój zainteresowań kulturą i tradycją regionu, wspieranie młodych talentów i działanie na rzecz wyrównywania szans wśród dzieci i młodzieży oraz organizowanie imprez kulturalno-rozrywkowych i rekreacyjnych.

Bibliografia

  1. Radzicki, Grzegorz: Malarka z Wapnika / Radzicki Grzegorz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 152, dod. „Gazeta Lidzbarska”, nr 27, s. 7.