Jesienne Dni Literatury Ocalenie przez poezję w Gołdapi - 1997

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Piąta edycja Jesiennych Dni Literatury „Ocalenie przez Poezję” zorganizowana w Gołdapi w połowie października 1997 r.

Organizatorzy

  • Redakcja gołdapskiego czasopisma „Z Bliska
  • Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach

Cele

  • Konsolidacja suwalskiego środowiska literackiego
  • Wymiana doświadczeń
  • Refleksja o współczesnych zjawiskach w poezji polskiej

Opis

Spotkanie poetów Suwalszczyzny, oraz zaproszonych gości. W programie imprezy były spotkania, rozmowy i biesiady twórców, w których udział wzięli Krzysztof Lisowski i Anna Janko. Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach przyznało Nagrodę za 1997 rok. Odbył się II Walny Zjazd Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach.

Dzień pierwszy

Odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Laureatem została Józefa Drozdowska z Augustowa za poetycką książkę dla dzieci „Rozmowy z Izabelką”. Zbigniew Chojnowski przedstawił uczestnikom nagrodzony utwór. Następnie wystąpił z koncertem piosenek Jonasza Kofty duet „Światło świec” (Wojciech Straszyński i Grzegorz Bogdan). Krzysztof Lisowski podczas wieczoru autorskiego zaprezentował najnowsze wiersze z tomiku przygotowywanego do druku „Przechodzenie przez rzekę”. Dzień zakończyła dyskusja na temat istoty poezji oraz jej pozycji w naszym świecie. Między innymi zabierali głos Zbigniew Chojnowski i Jarosław Markiewicz.

Dzień drugi

W godzinach porannych zorganizowano wycieczkę po Suwalszczyźnie i Mazurach. W chwili przerwy w miejscowości Turtul Zbigniew Chojnowski wygłosił odczyt na temat końca wieku. Następnie, po wycieczce w Galerii K-2 w Gołdapi otwarto wystawę ilustracji książkowych Wiesława Osewskiego.
Zorganizowano II Walny Zjazd Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach. Wieczorem, Jarosław Markiewicz przedstawił swoje wiersze z najnowszego tomiku poezji „Papierowy bęben” oraz fragmenty esejów na tematy poezji. Zebrani wysłuchali koncertu – interpretacji poezji Bolesława Leśmiana w wykonaniu Katarzyny Waraksa (śpiew), Zygmunta Waraksa (gitara), Mariusza Sikorskiego (saksofon). Wykonano kompozycje Adama Andryszczyka i Zygmunta Waraksy. Anna Janko zaprezentowała swoje poezje. Dzień zakończyła biesiada literacka, na której Krzysztof Czyżewski odczytał szkic o pieśniach Rilkego. Swoje poematy i wiersze prezentowali Marek Borowski i Wojciech Marek Darski.

Bibliografia

  1. Tanajewski, Zbigniew: Jesienne Dni Literatury / Zbigniew Tanajewski // „Krajobrazy”. – 1997, nr 46, s. 9.