Jerzy Wasilewski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Rzeźba Kobieta z grabiami, Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło: [„Studia Angerburgica”, T. 13 (2006)]
Matka Boska, Fot. Archiwum Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Źródło: [„Studia Angerburgica”, T. 13 (2006)]

(1937- ) - rzeźbiarz ludowy

Biografia

Jerzy Wasilewski urodził się w 1937 r. w Wilnie. Ukończył szkołę podstawową oraz wyuczył się zawodu. Pracował jako murarz. Mieszka w Dąbrówce Małej, gmina Węgorzewo.

Twórczość

Jerzy Wasilewski rzeźbić zaczął w wieku dojrzałym, by wypełnić czas wolny po pracy. Pierwszą rzeźba, którą wykonał była Głowa królewicza. Artysta tworzył rzeźby figuralne, czasami płaskorzeźby. Tematyka prac była różnorodna. Wasilewski „Do roli rzeźbiarza podchodził kreatywnie, czerpiąc z różnych inspiracji. Jak sam twierdzi, jego twórczość polegała na naśladowaniu natury, tworzeniu z wyobraźni i naśladowaniu innych. (…) Uwagę zwraca rzeźba sakralna, nawiązująca stylem do tradycyjnej rzeźby ludowej[1]. Artysta rzeźbił Matkę Boską, Świętą Rodzinę, św. Franciszka. Jest autorem kapliczki w Dąbrówce Małej. Inne rzeźby obrazują sceny życia i pracy na wsi: Kobieta ubijająca masło, Kobieta grabiąca siano, Kosiarz. Rzeźby wykonane są w drewnie lipowym, lakierowane, nie są polichromowane. Artysta od kilku lat nie rzeźbi. Rzeźby Jerzego Wasilewskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz zbiorach prywatnych. Jerzy Wasilewski tworzył również z gliny ptaszki egzotyczne, które sprzedawał w Niemczech.

Konkursy i wystawy

Artysta uczestniczył w wielu jarmarkach folklorystycznych, konkursach i plenerach, m.in.:

Bibliografia

  • Przyczyna, Janusz: Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo / Janusz Przyczyna // „Studia Angerburgica”. – T. 13 (2006), s. 46.

Przypisy

  1. Przyczyna, Janusz, Współczesny obraz rzeźby w drewnie oraz tradycyjnego kowalstwa na terenie gminy Węgorzewo, „Studia Angerburgica”, T. 13 (2006), s. 46