Jerzy Seba Konstantynowicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Jsb.jpg

(1950 - ) - Olsztyński artysta fotografik, muzyk, basista, wokalista.

Biografia i działalność

Urodził się 27 grudnia 1950 r. w Olsztynie.

Pierwsze lekcje gitary odebrał u Włodzimierza Kochańskiego.

W latach 70-tych przez 3 lata uczył się liternictwa i dekoratorstwa w Pracowni Grzegorza Rurysa w Olsztynie. W tym czasie uczył się również w Pracowni Malarskiej prowadzonej przez Eugeniusza Kochanowskiego przy WDK w Olsztynie. "Studia" trwały około 3 lat.

W tym czasie przez rok uczył się śpiewu solowego u Pani Boguckiej, w starej szkole muzycznej prowadzonej przez prof. Garglinowicz. W szkole muzycznej odbył również 2 lata nauki w klasie kontrabasu u prof. Wolskiego.

Był to czas początków Quintetu, jak się okazał, szkoła nie wyrażała zgody na jakiekolwiek występy pozaszkolne, w związku z czym nauka została przerwana.

W latach 70-tych zainteresował się fotografią. Najwięcej nauk otrzymał od Bogdana Prystroma prowadzącego laboratorium przy Planetarium w Olsztynie. Opanowanie technik fotograficznych takich jak izohelia, solaryzacja etc. to zasługa B. Prystroma. Później jeszcze odbył rok w zakładzie fot. Pani Agnieszki Wróblewskiej w Olsztynie aż do otrzymania uprawnień zawodowego fotografa .

Wspólnie z Bogdanem Prystromem i Mieczysławem Wieliczko wziął udział w największym konkursie fotografii krajobrazowej "Biennale Krajobrazu" w Kielcach, skąd przywiózł trzecią nagrodę za set "Unimal" nawiązujący do koncepcji "Unizmu" Władysława Strzemińskiego. Fascynacje Unizmem trwały aż do kilkuletniej przerwy w czynnym uprawianiu fotografii. Powrót nastąpił w Anglii w czasie kiedy nastała era fotografii cyfrowej.

Nowy Warsztat, nowe możliwości otworzyły drogę do kontynuacji eksperymentów związanych z Unizmem. Anglicy docenili innowacyjność nowej fotografii prezentowanej przez JSK. Zorganizowano kilka wystaw indywidualnych, zaproszeń na ART Fair w Londynie - Chelsea. W Norfolk Magazine dyr International Art Dealers Anthony Smith pisał: https://www.facebook.com/Jerzy-Konstantynowicz-Photographic-Studio-Design-01603-44-72-42-341565182613615/photos/ms.c.eJwzNDMyMja3tDAzMTU2MjQ20TMECVgYGJgYGlpamFsYAwBxkAaw.bps.a.687043271399136/1622379864532134/

Otworzył własną galerię autorską w Norwich przy Magdalen Street 126, która istnieje do dziś.


Grupa KREDENS

powstała na początku lat 70.

 • Jerzy Seba Konstantynowicz - bas,śpiew
 • Sławomir Matenko gitara
 • Andrzej Niczuk - perkusja

Grupa wystąpiła na kilkunastu koncertach, m.in na festiwalu muzyki rockowej w Kortowie "O puchar złotego antałka"

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=JJKonstantinovich&set=a.131705075045162

Grupa PROCES

działała w latach 70-tych

Grupa koncertowala w Olsztynie i innych miastach Polski. Koncerty były czasami wzbogacane o efekty wizualne

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=JJKonstantinovich&set=a.131701275045542

74 MASZYNA RYTMICZNA

http://leksykonkultury.ceik.eu/index.php/74_Maszyna_Rytmiczna Zespół nagrywał w Warszawskim Studio Sławomira Pietrzykowskiego


Grupa EL

Grupa wystąpiła na festiwalu muzycznym w Olsztynie, została dostrzeżona przez Czesława Niemena, który wydelegował zespół na pierwsze warsztaty jazzowe w Chodzieży. Zespół uczestniczył w kilkudniowych warsztatach jazzowych w Chodzieży, na których wykładowcami byli muzycy kwintetu Tomasza Stańki, jak również Stu Martin (John Surman trio, Zbigniew Seifert i wielu innych znakomitych muzyków jazzowych).

Grupa "Quintet"

Jerzy Seba Konstantynowicz - bas Slawomir Matenko - flet Wojtek Cichocki - perkusja - https://www.discogs.com/artist/2038105-Wojciech-Cichocki Zbyszek Seroka - gitara - https://www.discogs.com/artist/940407-Zbigniew-Seroka Jacek Krzywicki - instrumenty perkusyjne

Grupa koncertowała w całej Polsce, nagrała kilkanaście godzin muzyki dla Polskiego Radia, otrzymała 3 nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odra. Uczestniczyła w warsztatach jazzowych w Chodzieży z kwintetem Tomasza Stańki w charakterze wykładowców.

Grupa WINDA

 • Grazyna Sosnowska
 • Zbyszek Seroka - gitara
 • Alek Krusznicki - sax
 • Ryszard Szmit - gitara instrumenty klawiszowe
 • Jerzy Seba Konstantynowicz - bas
 • Wojtek Cichocki - perkusja

Grupa grała z Kabaretem Bogdana Wrocławskiego, w którym uczestniczyli m.in.: "Trzeci oddech Kaczuchy" Andrzeja Janeczko i Zbigniewa Rojka, Wojtek Sobol, Nideraus i inni. Wystąpiła również na Festiwalu w Opolu z piosenka autorstwa Ryśka Szmita i Wojtka Sobola "Kontestator", w wykonaniu Grażyny Sosnowskiej. Akompaniowała również Nataszy Czarmińskiej, Andrzejowi Janeczko.

Zespół "DANCE BAND"

 • Marzena Grotecka-Konstantynowicz - śpiew, instrumenty klawiszowe
 • Ryszard Szmit - Gitara, instrumenty klawiszowe
 • Jerzy Seba Konstantynowicz - bas, śpiew, syntezator bas
 • Jerzy Gerej - perkusja

Do zespołu po odejściu Jerzego Gereja dołączyła Teresa Skomra -

Ewa Szmit, Zbyszek Seroka dołączyli w ostatnim roku działalności zespołu. Grupa grała w Finlandii przez około 5 lat w hotelach i restauracjach.

Zobacz też

https://www.facebook.com/JJKonstantinovich/?modal=admin_todo_tour