Jerzy Sałata

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
(1954- ) - poeta, robotnik, współzałożyciel Grupy Literackiej „Barcja”

Biografia

Urodził się 23 lipca 1954 roku w Sępopolu. Pochodzi z małej, urokliwej wsi o nazwie Rygarby, która leży w gminie Sępopol.

Od 1978 r. mieszkaniec Bartoszyc. Pracował m.in. w Bartoszyckim Przedsiębiorstwie Budowlanym, którego dyrektorem był Jan Garliński, w charakterze cieśli budowlanego. Jako jeden z pierwszych cieśli brygady Czesława Ciborowskiego rozpoczął pracę nad wznoszeniem nowego obiektu szpitala Powiatowego w Bartoszycach - pierwszym kierownikiem budowy był Jerzy Umiński. W tym miejscu muszę powiedzieć, bo jakoś nigdy nie było okazji, że do dzisiaj rad jestem z przyjaźni architekta Jana Raplewicza, do mojej skromnej osoby. Zawsze miło jego wspominam. Właśnie 5 kwietnia minęło 6 lat od Jego odejścia, by w innym „miejscu” projektować piękne Bartoszyce.

Jako poeta Jerzy Sałata debiutował w 1975 roku na łamach Gazety Olsztyńskiej. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w 1988 roku.

W 2002 roku został przyjęty w poczet członków Związku Literatów Polskich oddziału w Olsztynie.

W 2008 r. Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego Jerzemu Sałacie przyznał doroczną nagrodę marszałka województwa w dziedzinie kultury za całokształt twórczości literackiej i wydanie ostatniej książki poetyckiej „Żniwowisko”. W tym samym roku, otrzymał również statuetkę Wolontariusz roku’2008”. Jest posiadaczem medalu „200 lat Powiatu Bartoszyckiego”, który z tytułu uznania zasług dla rozwoju Powiatu Bartoszyckiego z wyrazami szacunku, na ręce Jerzego, wręczył ówczesny starosta powiatu Jan Zbigniew Nadolny, Bartoszyce 2006-2010.

Sałata zajął II miejsce w Plebiscycie na Osobowość Roku 2014, w powiecie bartoszyckim, organizowanym przez redakcję Gońca Bartoszyckiego.

W sierpniu 2017 r. z rąk Marszałka Województwa Gustawa Marka Brzezina otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest to wyróżnienie z Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dla Jerzego Sałaty, najważniejsze.

Laureat wielu regionalnych i ogólnopolskich konkursów poetyckich. Za prozę „Chleb z kamienia” w konkursie „Życiorys własny robotnika” otrzymał specjalną nagrodę Siedleckich Pogłosów. Swoje wiersze i artykuły drukował w wielu pismach regionalnych i ogólnopolskich m.in. Gazecie Olsztyńskiej, Twórczości Robotników, Własnym Głosem, Bez Przysłony, Gońcu Bartoszyckim, a w wydawanych Wiadomościach Bartoszyckich był nawet członkiem Redakcji.

Jerzy Sałata jest jednym z czworga założycieli Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja”. M.in. z jego to inicjatywy mamy ulicę, której patronem jest nauczyciel, wychowawca, pisarz i dziennikarz, wreszcie były mieszkaniec Bartoszyc – Leonard Turkowski (1914 – 1985). Jurek jest także redaktorem czterech barcyjnych Zeszytów Literackich oraz Almanachów Grupy.

Dotychczas wydał osiem tomików wierszy: Zboża urodziwe – 1982, Środek świata – 1987, Z opłotków wsi – 1989, Stąd widać małe miasteczko – 1991, Potrzebne światu – 2001, Teraz i zawsze – 2003, Żniwowisko - 2007 i Jestem jaki jestem – 2016. Obecnie jest w fazie gromadzenia wierszy na kolejny tomik.

Ma dwie córki Mariolę i Anię. Jest dziadkiem czworga wnucząt - od pierwszej córki: Joanna, Bartosz i Lidia, a od drugiej córki wnuczka Lenka.

Nagrody i wyróżnienia

 • Laureat specjalnej nagrody „Siedleckich Pogłosów” w konkursie „Życiorys własny robotnika”
 • 1984 - Nagroda w konkursie poetyckim „Bartoszyce ’84”, wyróżnienie specjalne za wiersz o Bartoszycach
 • 1986 - Wyróżnienie w konkursie Matki-Polki, łódzkiego oddziału RSTK
 • 1986 - Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim I Gdańskich Spotkań z Twórczością Robotników
 • 1986 - Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim O „Laur Zielonego Liścia” im. Michała Kajki
 • 1989 - Wyróżnienie konkursu literackiego „Bartoszyce ’89
 • 2008 - Nagroda marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w dziedzinie kultury za całokształt twórczości
 • 2009 - Nagroda w Konkursie Poetyckim „O Laur Łyny” z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii oraz pobytu Mikołaja Kopernika na Warmii
 • 2010 - medal „200 lat Powiatu Bartoszyckiego”
 • 2017 - Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Bibliografia

 1. Bartoszycka Grupa Literacka „Barcja” 1983-2008 / [red. zesp. Jerzy Sałata, Urszula Drogomir, Jan Bachar]. – Olsztyn : Edytor Wers, 2009.
 2. Okulicz-Kozaryn, Jan: Życiorys własny robotnika-poety : Jerzy Sałata / Jan Okulicz-Kozaryn // W: Pióro i pamięć : 50-lecie oddziału Związku Literatów Polskich 1955-2005 : praca zbiorowa / pod red. Józefa Jacka Rojka. – Olsztyn : Związek Literatów Polskich, Pracownia Wydawnicza ElSet, 2005. – S. 157-168.

Zobacz też