Jan Paszulewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Katarzyna Enerlich.
Źródło: www.mragowo.pl

(1950- ) – ksiądz, pisarz, działacz społeczny

Biografia

Urodził się w 1950 r. w Pasłęku. Ukończył teologię. Był wieloletnim proboszczem w Parafii pw. św. Józefa w Ruszkowie w gminie Działdowo. W latach 1984-1987 pracował w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. Obecnie związany jest z Parafią pw. św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie. Jest również opiekunem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół nr 1 w Mrągowie. Zasiada w Komisji ds. Misji w Archidiecezji Warmińskiej.

Działalność

Jako duchowny angażuje się w pracę społeczną na rzecz dzieci i młodzieży. W jego parafii mieści się jedna ze świetlic środowiskowych funkcjonujących pod nazwą „Gniazda”, prowadzonych na terenie całego kraju przez Alinę Janowską.

Twórczość

Jest laureatem konkursów literackich, autorem książek do nabożeństwa dla dzieci, poradników dla najmłodszych w zakresie pomocy duszpasterskiej, m.in. Rachunek sumienia dla dzieci (2007). Pisze scenariusze do inscenizacji teatralnych dla dzieci, np. Betlejemska dobranocka: jasełka dla najmłodszych dzieci (2000), Tadek niejadek i przyjaciele idą do Betlejem (2003). Prowadził stałą rubrykę w piśmie „Panorama Działdowska” o tematyce religijnej i moralnej. Jest autorem wierszy oraz fraszek publikowanych na łamach „Posłańca Warmińskiego” oraz w antologiach:

  • Papieskie ślady. jak widzą Jana Pawła II i Jego Pontyfikat mieszkańcy Warmii, Mazur i Powiela. 25 lat Pontyfikatu (Olsztyn ; 2003)
  • W nurcie naszych strof (Działdowo ; 2004)
  • Wokół Staffa (pokłosie Ogólnopolskich Konkursów Literackich im. Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej (2005 i 2006)
  • Pokolenia (Działdowo ; 2007)

Bibliografia

  1. W nurcie naszych strof ; Działdowski Almanach Poezji. - Działdowo : Burmistrz Miasta Działdowo, 2004. - S. 85-86.
  2. Paszulewicz, Jan: Wiejski humanista : gość Panoramy / z księdzem prałatem Janem Paszulewiczem rozmawia Anna Deptuła // „Panorama Działdowska”. - 2001, nr 18, s. 8-9.