Iwona Szymańska-Pavlović

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

(1963- ) – olsztyńska tancerka zawodowa

Biografia

Urodziła się 2 listopada 1963 roku w Olsztynie. Już w dzieciństwie zaczęła uczyć się tańca, uczęszczając na lekcje tańca. Profesjonalnego tańca uczyła się również za granicą – m.in. w Londynie. Po kilkuletnim pobycie w Wielkiej Brytanii, latem 1991 r. wróciła z mężem Arkadiuszem Pavlović do Polski. W 2001 r. otworzyła w Olsztynie wraz z nim szkołę tańca – Szkołę Mistrzów Tańca Pavlović. 25 września 2009 r. tancerka wyszła po raz drugi za mąż za biznesmena Wojciecha Oświęcimskiego.
Pavlović jest również sędzią międzynarodowym - posiada uprawnienia sędziowskie dwóch tanecznych organizacji międzynarodowych: amatorskiej IDSF i zawodowej WDC. W tej funkcji uczestniczyła w wielu międzynarodowych turniejach tanecznych najwyższej rangi, m.in. w mistrzostwa świata i Europy.< Występowała również w telewizyjnych programach rozrywkowych: m.in. w programie TVN „Druga twarz”, czy w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami” – jako członkini jury (obok Beaty Tyszkiewicz, Piotra Galińskiego i Zbigniewa Wodeckiego). Od 2009 r. prowadzi na antenie stacji TVN Warszawa autorski program „Rytmy Mamby” [1].

Nagrody i wyróżnienia

Pavlović jest trzykrotną mistrzynią Polski w 10 tańcach, dwukrotną mistrzynią Polski w tańcach latynoamerykańskich oraz wicemistrzynią Polski w tańcach standardowych (z ówczesnym mężem, a obecnym partnerem biznesowym – Arkadiuszem Pawlović). Jako trenerka wielu par tanecznych posiada w swoim trenerskim dorobku tytuły Mistrza Polski Młodzików, Młodzieży, Par Amatorskich i Mistrza Polski Par Zawodowych.

  • 2004 - wyróżnienie w Plebiscycie „Kobieta Sukcesu”;
  • 2013 - odznaczenie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Laur Najlepszym z Najlepszych” w kategorii „kultura, sztuka, muzyka” za widowisko taneczno-muzyczne „Dziadek do orzechów”


Zobacz też

Bibliografia

  1. Pavlović, Iwona: Żelazna kondycja : mamy bardzo dobry czas dla tańca... / Iwona Pavlović ; rozm. Bohdan Gadomski // „Angora”. - 2006, nr 11, s. 54-55.
  2. Pavlović, Iwona: Mam więcej miłości, popularności, szczęścia : Czarna Mamba / Iwona Pavlović-Szymańska ; rozm. Beata Brokowska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 298, s. 16-17.
  3. Pavlović, Iwona: Taniec ponad wszystko : w cztery oczy / Iwona Pavlović ; rozm. przepr. Ewa Domaradzka-Ziarek // „Nowoczesna Olsztynianka”. - 2002, nr 3, s. 6-7.

Przypisy

  1. W „Tańcu z gwiazdami” tancerka zyskała przydomek Czarna Mamba.