Halina Bożuk

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Pisanki, Źródło: Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003.
Serwetka wykonana haftem płaskim, Źródło: Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej, Pod red. Janiny Anuszkiewicz, Olecko, 2003.

(1939- ) – olecka artystka amatorka, hafciarka, koronkarka, pisankarka

Biografia

Urodziła się w 1939 r. w miejscowości Czerwony Krzyż na Suwalszczyźnie. Mieszka w Olecku. Pracowała jako asystentka pielęgniarska.

Działalność

Brała udział w warsztatach, szkoleniach i pokazach organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny ucząc woskowej techniki zdobienia pisanek, przekazując swoje umiejętności w celu dalszego kultywowania tradycji wielkanocnych.

Twórczość

Haftu nauczyła się w domu rodzinnym. Od wczesnej młodości zajmowała się robótkami ręcznymi, przeważnie o charakterze użytkowym dla siebie i swojej rodziny, znajomych. Zajmuje się haftem i koronkarstwem. Tworzy serwetki, kołnierzyki, mankiety, sukienki koronkowe, rękawiczki. Wyszywa haftem płaskim i richelieu. Wykonuje pisanki, stosując technikę woskową. Brała udział w wystawach rękodzieła ludowego, prezentując liczne pisanki a także serwety i serwetki. Przygotowuje kwiatowe kompozycje na uroczystości, kiermasze.

Bibliografia

  • Dziedzictwo kulturowe Ziemi Oleckiej : praca zbiorowa / pod red. Janiny Anuszkiewicz. – Olecko : Stowarzyszenie Twórców Ludowych Mazur i Suwalszczyzny, 2003. – S. 77.