Grzegorz Baranowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1947- ) – elbląski dziennikarz i publicysta, wydawca, pisarz

Biografia

Urodził się 29 stycznia 1947 r. w Zielonej Górze (woj. wielkopolskie). W dzieciństwie wraz z rodziną przeprowadził się do Elbląga i tam uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, co ukończył uzyskując magisterium w 1975 r. W tym samym roku rozpoczął pracę dziennikarską (reportaż i publicystyka) w Oddziale Elbląskim „Dziennika Bałtyckiego”, zaś od 1979 r. – w „ Wiadomościach Elbląskich”. W okresie stanu wojennego 1981 r. Baranowski był represjonowany. Po zamknięciu „ Wiadomości Elbląskich” założył własne wydawnictwo „Ego”, wówczas też przez kilka miesięcy wydawał tygodnik „Elbląska Gazeta Obywatelska” („ EGO”). Następnie zaczął prowadzić własną działalność gospodarczą pn. Agencja Nieruchomości G. Baranowski s.c. w Elblągu.
Jako dziennikarz współpracował z „itd.”, „Sztandarem Młodych”, „Studentem”, „Polityką”, oraz „Tygodnikiem Demokratycznym”, jak też prasą lokalną. Był członkiem komitetu redakcyjnego kwartalnika „Tygiel”. Pisywał całe cykle reportaży, związane z tematyką polskich przemian społeczno-gospodarczych po 1980 r.
Był współzałożycielem Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy przy Zarządzie Wojewódzkim Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, jak również Towarzystwa Ziemi Elbląskiej „Jaszczur”. Angażował się również w prace Klubu Literackiego Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Pisał wiersze oraz krótkie utwory prozatorskie.

Publikacje

Jego utwory drukowano w almanachach literackich oraz zbiorach poezji. Opracował również przewodniki turystyczne po regionie.

  • Znaki (Elbląg 1978) – wiersze
  • Nie znasz życia, bracie (Warszawa 1978) – opowiadania
  • Elbląskie zimą. Przewodnik turystyczny (Gdańsk 1981)
  • Elbląg i okolice. Przewodnik turystyczny (Gdańsk 1982)
  • Ulice Elbląga (Gdańsk 1990)

Bibliografia

  1. Grzegorz Baranowski // W: Tomczyk, Ryszard: Elbląg literacki : rzecz o kształtowaniu się środowiska literackiego w Elblągu w l. 1945-1995 / Ryszard Tomczyk, Janusz Ryszkowski. – Elbląg: Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, 2000. – S. 190-191.