Grupa twórcza Warmińskie Baby

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Olsztyńska grupa twórcza dziesięciu malujących i rysujących artystek.

Historia

Grupa pokazała po raz pierwszy swoje prace na wystawie w Autorskiej Galerii OBORA Mirosława Bojenki, w Głotowie k/Dobrego Miasta, w 2003 r. Galeria ta leży w malowniczym, warmińskim pejzażu i to było inspiracją, by nazwać grupę „Warmińskie Baby”. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Stała się początkiem kolejnych prezentacji grupy: w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie i Galerii Art Galle w Szczecinie.

W 2005 roku powstał „Latawiec życia”, który został zaprezentowany w Galerii Jednego Obrazu w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Latawiec ten to 6-cio metrowy kolaż skomponowany z fragmentów specjalnie przygotowanych na tę okazję 10-ciu prac na papierze. Wykonana praca została przekazana w prezencie Muzeum Warmii i Mazur.

Kolejne wystawy, na których grupa prezentowała swoje prace, to „Baby Warmińskie i Dziady Pruskie” - Galeria STS w Sopocie, „Baby Warmińskie i Dziady Pruskie” - Galeria EL w Elblągu oraz „Baby Warmińskie”, Salon Sztuki PRO ARTE - ZPAP w Zielonej Górze.

W 2015 r. po dłuższej przerwie, grupa wznowiła działalność i zaprezentowała swoje prace w Stodole Kultury w Dobrym Mieście. Z tej okazji powstał kolejny „Latawiec” (kolaż) pt. „Skrawki dnia - urywki nocy", który prezentujemy również na obecnej wystawie.

Członkinie grupy

Multimedia

Bibligrafia

  1. https://wrota.warmia.mazury.pl/kultura/6453-to-jest-portret-warminskiej-baby
  2. http://www.olsztyn24.com/news/27325-warmiskie-baby-prezentuja-wystawe-jej-portret-w-galerii-stary-ratusz-wbp.html