Georg Fuhg

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hassenstein, Bad Pyrmont, 1968 r.
Źródło: www.vanderkrogt.net

(1898-1976) – rzeźbiarz

Biografia

Urodził się 29 października 1898 r. w Pieniężnie, w rodzinie Augusta i Marii z domu Graw. W 1919 r. ukończył preparandę w Tucholi na Pomorzu. W tym czasie pomagał ojcu, który był właścicielem fabryki. W młodości pragnął zostać nauczycielem. W 1922 r. rozpoczął jednak studia pod kierunkiem Hermanna Bracherta w Państwowej Szkole Artystycznej w Królewcu. Ożenił się w 1929 r. z Kate Wölki, która wcześnie zmarła. W czasie II wojny światowej wcielony został do Wehrmachtu, został ranny. Po 1945 r. zamieszkał w niemieckim Tellingstedt. W 1950 r. wraz z rodziną przeniósł się do Neumünster (w regionie Szlezwik-Holsztyn), gdzie zmarł podczas pracy 14 listopada 1976 r.

Twórczość

W 1927 r. w Królewcu odbyła się pierwsza wystawa jego prac. Dwa lata później zorganizowano kolejną w Berlinie. Dwukrotnie prezentował prace w Amsterdamie. Po ukończeniu studiów zamieszkał w Królewcu jako artysta niezależny. Tworzył na zamówienia publiczne oraz prywatne. W tym czasie powstały nagrobki żołnierzy w Beynuhnen, Labiau i Insterburg, pomniki w Lötzen, Angerburg oraz prace w kościołach Wormditt. Jego rzeźby zostały zakupione do magistratów miast wschodniopruskich: Węgorzewa, Braniewa, Gołdapi, Giżycka, Ornety. W Królewcu znajdowało się ich 28. Zachowały się Walter von der Vogelweide, Rohrenderhirsch (Ryczący jeleń). Wykonał także rzeźby świętego Antoniego i Franciszka do kościoła w Ornecie, oraz wizerunek Madonny do kościoła w Pieniężnie. Jest autorem popiersi Agnes Miegel, Herberta Muhlpfordta, Immanuela Kanta, Johanna Gottfrieda Herdera, Mikołaja Kopernika. W 1968 r. stworzył w brązie rzeźbę naturalnej wielkości przedstawiającą konia trakeńskiego Hassenstein. Praca znajduje się w Bad Pyrmont w Niemczech.

Nagrody

  • Nagroda Stowarzyszenia Kulturalnego Ziemi Prus Wschodnich (1964)

Ciekawostki

Wykonane przez Fuhga popiersie Kopernika zostało skradzione przez miłośnika jego twórczości. Autor przez przypadek odnalazł pracę w antykwariacie.

Bibliografia

  1. Chłosta, Jan: Więksi i najwięksi: twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich / Jan Chłosta. - Olsztyn: Książnica Polska, 1999. - S. 35.
  2. Chłosta, Jan: Biografie Niemców z Prus Wschodnich : Leksykon / Jan Chłosta. – Olsztyn : SQL, 2010. – S. 56.

Zobacz też