Franciszek Chabrowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1899-1978) - działacz plebiscytowy na Warmii, uczestnik kampanii wrześniowej, autor pamiętników, malarz

Biografia

Urodził się 26 maja 1899 r. w Łupsztychu pod Olsztynem. Od 1905 r. mieszkał w Gutkowie. Od stycznia 1919 r. do lipca 1920 r. brał udział w agitacji plebiscytowej jako pracownik Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego w Olsztynie (Dział Propagandy) oraz członek „Sokoła” w Gryźlinach i Olsztynie. Po przegranym plebiscycie pozostał na Warmii. Był współorganizatorem Związku Młodzieży Polskiej na Warmii oraz założycielem Koła Młodzieży Polskiej w Gutkowie. W 1922 r. uciekł przez „zieloną granicę” do Polski, zaś w 1923 r. przeprowadził się do Chrośla w powiecie nowomiejskim. Wtedy też otrzymał obywatelstwo polskie. Rok później został członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego w Krotoszynach. W 1932 r. otrzymał pracę jako zastępca urlopowanych listonoszy w Sarnowie, k. Grudziądza. W tym roku ożenił się z Heleną Kińską. W czasie wojny brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. w Armii „Pomorze” (16. pułk artylerii), następnie przebywał w obozie jenieckim. W grudniu 1939 r. został zwolniony z niewoli i zmuszony do pracy w parowozowni w Iławie. W 1943 został zabrany do batalionu robotniczego we Francji, skąd po zakończeniu wojny wrócił do Chrośla. Był prezesem Koła Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Chroślu, radnym Gromadzkiej Rady Narodowej w Gryźlinach i radnym Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Mieście Lubawskim, członkiem Kółka Rolniczego. W latach 60-tych osiedlił się w Olsztynie. Zmarł 1 listopada 1978 r. w Olsztynie.

Działalność

W okresie przedwojennym, w czasie pobytu w Gutkowie był organizatorem i prezesem koła Towarzystwa Młodzieży. W wyniku przeżyć na Warmii oraz ciężkiej pracy w okresie okupacji zrezygnował z gospodarstwa w Chroślu i od 1964 r. zamieszkał w Olsztynie. Tutaj poświęcił się pisaniu pamiętników. Jest autorem zapisków zamieszczonych we Wspomnieniach plebiscytowców. Część jego twórczości to malarstwo. Uwieczniał głównie sceny batalistyczne nawiązujące do jego udziału w kampanii wrześniowej.[1]

Nagrody i odznaczenia

Franciszek Chabrowski odznaczony został m.in.:

  • Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1966)
  • Odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur” (1962)

Przypisy

  1. Korecki Andrzej, Ludzie Ziemi Nowomiejskiej. Cz. 1, Nowe Miasto Lubawskie, 2000, s. 77-79.

Bibliografia

  1. Oracki, Tadeusz: Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiela XIX i XX wieku (do 1945 roku) / Tadeusz Oracki. – Warszawa : Instytut wydawniczy PAX, 1983. - S. 72.
  2. Koziełło-Poklewski, Bohdan: Wspomnienia plebiscytowców / Bohdan Koziełło-Poklewski, Tadeusz Swat // „Komunikaty Mazursko-Warmińskie”. – 1975, nr 4, s. 469-504.
  3. Klimek, Augustyn: Wywiad z zapomnianym synem ziemi warmińskiej / Augustyn Klimek // „Słowo na Warmii i Mazurach”. - 1962, nr 6-8, s. 3.