Flaga Olsztyna

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Zj.jpg

Jeden z najważniejszych symboli głównej metropolii województwa warmińsko-mazurskiego.

Historia

Flaga została zaprojektowana przez Jacka Skorupskiego, sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego (Warszawa). Powstała w 2003 r.

Opis

Zgodnie z Regulaminem Flagi Miasta Olsztyna flagę stanowi prostokątny płat materii, jednolity, o barwie niebieskiej, na którym w górnej części od strony drzewca (lewej), umieszczona jest żółta muszla (tzw. muszla św. Jakuba), a dolnej części, poziomo, przez całą długość flagi, biały pas falisty. Barwy materii mają swoje źródło w kolorystyce olsztyńskiego herbu.

Symbolika

kolory

  • biały – barwa godła herbowego, czyli szat patrona miasta, św. Jakuba
  • błękitny – barwa pola tarczy herbowej
  • żółty – barwa pozostałych elementów herbu (złotych): obuwia świętego, aureoli, laski i muszli

atrybuty

  • muszla – ważny motyw graficzny olsztyńskiej flagi jako nieodłączny atrybut św. Jakuba oraz międzynarodowy znak pielgrzymki. Element ów jednoznacznie nawiązuje do herbu jako takiego, jak również stanowi symbol zindywidualizowany, który pozwala rozpoznawać flagę Olsztyna na tle innych flag i chorągwi miejskich oraz gminnych w Polsce. Sam wizerunek muszli (zwanej też muszlą pielgrzymią) na fladze miasta – jest też jednym z powszechnie rozpoznawanych symboli pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do domniemanego grobu św. Apostoła Jakuba Starszego. To przypomina o miejscu Olsztyna w sieci miast, których patronem jest św. Jakub. Muszla w założeniu służyła jako talerz/miska, do której pątnikowi wkładano strawę oraz datki. Muszle te zbierano na wybrzeżach, lecz również wytwarzano z ceramiki lub metalu. Sam św. Jakub przedstawiany był właśnie z taką muszlą (stąd muszla św. Jakuba) w lewej ręce, z pielgrzymią laską i sakwą w prawej oraz w kapeluszu chroniącym przed słońcem na głowie. (Taki też wizerunek zdobił najstarszą, tzw. „sekretną”, pieczęć władz miasta z początku 16 w.). Obecnie znak muszli wyznacza szlak św. Jakuba widoczny na nawierzchniach dróg prowadzących do Santiago i dodatkowo oznaczonych żółtymi strzałkami. Muszlą taką przyozdabiają ubranie lub kij pątniczy dążący lub powracający z tego sanktuarium. Ów symbol otwierał pielgrzymom drzwi przydrożnych kościołów, kaplic oraz specjalnych miejsc noclegowych, schronisk czy zajazdów.
  • fala – falisty biały pas u dołu flagi symbolizuje wodę – co nawiązuje do jezior w obrębie miasta, ogólnie do samego położenia Olsztyna w regionie obfitującym w jeziora, jak i przede wszystkim do płynącej przez miasto rzeki Łyny.

Kontekst

Flaga miasta zwyczajowo towarzyszy zarówno świętom i ważnym uroczystościom miejskim, jak też festynom oraz imprezom kulturalnym.
W 2008 r. na nowo rozgorzała dyskusja publiczna nad zmianą flagi miasta – powstało osiem projektów, które zgłoszono do ratusza.

Bibliografia

  1. Kurs, Tomasz: Osiem projektów nowej flagi miasta nadaje się do kosza / Tomasz Kurs http://wiadomosci.gazeta.pl (dostęp: 8 stycznia 2010)
  2. Odkryj symbole miasta / tekst Tadeusz Prusiński, red. Hanna Królikowska, Olga Strzelec. – Olsztyn: Urząd Miasta Olsztyn Wydział Kultury, Promocji i Turystyki, 2009.
  3. Sikorski, Jerzy: Jaka chorągiew miejska Olsztyna? / Jerzy Sikorski // „Debata”. – 2009, nr 2, s. 19.