Festiwal Piosenki Harcerskiej oraz Konkurs Recytatorski Strofy o Ojczyźnie - Węgorzewo

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cykl imprez artystycznych organizowanych w Węgorzewie.


Organizator

  • Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Węgorzewie

Cele

  • Propagowanie piosenek, które potem mogą być wykorzystane podczas obozów i zajęć w drużynach harcerskich
  • Integracja środowiska harcerskiego
  • Zachęcenie do śpiewania
  • Umożliwienie dzieciom nawiązania wzajemnych sympatii
  • Propagowanie piękna poezji polskiej
  • Upowszechnianie kultury słowa i sztuki recytacji

Opis

Festiwal organizowany jest sali Węgorzewskiego Centrum Kultury i Promocji. Początkowo brali w nim udział tylko członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, od 2002 roku umożliwiono udział młodzieży nie zrzeszonej w ZHP. Na przestrzeni wielu lat funkcjonowania Festiwalu, w niektórych latach był oblegany przez uczestników, w innych mniej. Na Festiwalu prezentowane są piosenki harcerskie i turystyczne. Występy ocenia komisja konkursowa powołana przez organizatora. Uczestnicy oceniani byli w zależności od liczby zgłoszonych osób w kategoriach wiekowych. Z okazji edycji w 2006 roku komendant Hufca ZHP w Węgorzewie hm. Irena Biłat żartowała: „Trudno się doliczyć, która to już edycja naszego festiwalu (…) Jesteśmy gdzieś w okolicach 40. Cieszymy się , że impreza mimo upływu lat cieszy się coraz większą popularnością” [1]. Festiwalowi Piosenki Harcerskiej towarzyszy Konkurs Recytatorski – „Strofy o Ojczyźnie”. Jego uczestnicy oceniani są przez inną komisję konkursową. Każdy uczestnik Festiwalu nagrodzony zostaje dyplomem oraz upominkiem.

Edycje

Bibliografia

  1. Raczkowski, Andrzej: Piosenka pachnąca latem / Andrzej Raczkowski // „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury). – 2006, nr 83, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 14, s. 14.

Przypisy

  1. Raczkowski, Andrzej, Piosenka pachnąca latem, „Gazeta Olsztyńska” (Wydanie Mazury), 2006, nr 83, dod. „Węgorzewski Tydzień”, nr 14, s. 14