Festiwal Kanału Elbląskiego

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Irena Wiczyńska
Źródło: „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 19, s. 16-17.

Pasłęcka impreza kulturalno-rozrywkowo-komercyjna o charakterze etnograficznym, połączona z dożynkami powiatowymi oraz konkursem fotograficznym, zorganizowana w 2009 r.

Organizatorzy

Opis

Całość imprezy odbyła się w pasłęckim parku ekologicznym.

Dożynki Powiatowe

Uroczystości poprzedziła polowa msza św., następnie miały miejsce tradycyjne obrzędy związane z ofiarowaniem chleba z tegorocznych plonów „gospodarzom” imprezy – staroście elbląskiemu Sławomirowi Jezierskiemu oraz burmistrzowi Pasłęka Wiesławowi Śniecikowskiemu. W roli starościny i starosty imprezy wystąpili Aneta Dzięgo (Krasiny) oraz Witold Stabrowski (Marzewo). Odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, przy czym oceniano wieńce laureatów dożynek gminnych. Pierwsze miejsce przypadło pracy z Tolkmicka, drugie – ze Skowron (gmina Godkowo), trzecie – z Rychlik. W ramach zabaw sprawnościowych zorganizowano konkurs piłowania na czas. Podczas części artystycznej wystąpiły regionalne zespoły folklorystyczne i popowe z Pasłęka, gmin Młynary, Elbląg i Godkowo:

Festiwal Krainy Kanału Elbląskiego

W programie festiwalu znalazły się:

Fotografie przesłane na konkurs zaprezentowano na okolicznościowej ekspozycji. Zdobywcą pierwszej nagrody został Daniel Zadworny z Dymit za zdjęcie Drogo prowadź, drugiej - Paweł Klimczak z Pasłęka za Na pochylni, trzeciej – Ksenia Wróbel z Jelonek za Maszynownię. Wyróżnienie otrzymała Monika Kobyra.
Zamknięciem tej modułowej imprezy było uroczyste wręczenie mieszkańcom regionu nagród starosty za osiągnięcia w dziedzinie sportu: Karolinie Bołdysz (rzut oszczepem), Jakubowi Kołakowskiemu (windsurfing), Rafałowi Starzyńskiemu (trener piłkarzy nożnych), Szkole Podstawowej w Młynarach, Szkole Podstawowej w Tolmicku oraz Szkole Podstawowej w Zielonce Pasłęckiej.

Bibliografia

  1. BB: Dożynki w Krainie Kanału / BB // „Tydzień w Elblągu”. – 2009, nr 19, s. 16-17. Kategory:Konkursy