Elżbieta Dąbrowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nauczycielka plastyki, malarka.

Biografia

Urodziła się w Częstochowie. Tam ukończyła 5-letnie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Po przyjeździe do Olsztyna kształciła się w Studium Nauczycielskim pod kierunkiem Jana Ilkiewicza. Następnie kontynuowała naukę w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w pracowni Witolda Urbanowicza. Ukończyła również studia podyplomowe w Pracowni Grafiki prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej.

Działalność

Pracę pedagogiczną rozpoczęła w 1965 r., najpierw w szkole wiejskiej, a następnie w szkołach podstawowych i liceach ogólnokształcących na terenie Olsztyna. W 1989 r. została delegowana do Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego na stanowisko metodyka plastyki.

Twórczość

Uprawia malarstwo olejne i pastelowe. „Jej malarstwo jest stonowane, refleksyjne; lubi stosować wąską gamę barwną. W subiektywnej wizji natury poddaje ją gruntownej analizie, a następnie przelewa na płaszczyznę obrazu jako szereg doznanych uczuć.”

Wystawy

Swoje prace prezentowała na licznych wystawach poplenerowych: w Częstochowie, Lublinie, Przemyślu, Międzyzdrojach, Warszawie, Augustowie, Zielonej Górze i Olsztynie. Z okazji 35-lecia Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie brała udział w Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Artystycznej Nauczycieli Plastyki (1986). Jej prace zaprezentowano także na wystawie indywidualnej w Galerii Bakałarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Olsztynie(1994).

Bibliografia

  1. Malarstwo (olej, pastele) Elżbiety Dąbrowskiej. – Olsztyn, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, 1994. – Zaproszenie na wystawę z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.