Elżbieta Bilińska-Wołodźko

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: [1]

Animator kultury, wieloletnia dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrym Mieście, radna powiatu olsztyńskiego

Biografia

Elżbieta Maria Bilińska-Wołodźko urodziła się w Stalowej Woli. Po ukończeniu Liceum Medycznego pracowała w szpitalu w Górach Sowich. Następnie przyjechała do Dobrego Miasta – początkowo na rok. Pracowała w szpitalu, później Przychodni Zakładowej Warmińskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Warfama”. Od 1972 działała w Zakładowym Domu Kultury „Warfamy”. W latach 1983-2004 była dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrym Mieście. Od 2006 r. radna powiatu olsztyńskiego, przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji.

Działalność

Po przyjeździe do Dobrego Miasta brała udział w zajęciach Zakładowego Domu Kultury „Warfamy”. Wówczas za namową Zdzisława Koteckiego, dyrektora domu kultury prowadziła konferansjerkę w zespole estradowym „Kormoran”. Zdzisław Kotecki mówił: „Ela, ty się nie nadajesz na strzykawę – mówił do mnie – pielęgniarki z powołania – Tobie się nawet czepek na głowie nie chce trzymać”[1]. Została animatorem kultury. Jako dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrym Mieście była inicjatorem projektów kulturalnych : Międzynarodowe Spotkania Rodzin Muzykujących w Dobrym Mieście , „Alternative Festiwal”, „Festyn Chleba, Kapusty i Miodu”, Sejmików Prasy Lokalnej. Współpraca z młodzieżą zainicjowała powstanie pierwszego w gminie Dobre Miasto młodzieżowego stowarzyszenia „Ulica”. Młodzież w Dobrym Mieście nazywała ją Ciocią Elą. Elżbieta Bilińska-Wołodźko przyczyniła się do powołania w Dobrym Mieście fan klubów zespołów „Czerwony Tulipan”, „Czyści jak Łza” oraz Krzysztofa Daukszewicza. Od 2002 r. jest prezesem Fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej młodzieży Powiatu Olsztyńskiego. Pracuje społecznie w Lokalnej Grupie Działania „Warmiński Zakątek”. Członek zarządu Stowarzyszenia „Kresowiacy”. Interesuje się teatrem, filmem, muzyką, działalnością organizacji samorządowych, przyrodą i historią Warmii.

Nagrody i odznaczenia

Odznaczona m.in.

  • Laureatka plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej” Kobieta Niezwykła (2001)
  • Odznaka „Zasłużony działacz kultury” (2003)
  • Laureatka plebiscytu „Gazety Olsztyńskiej” Kobieta Niezwykła (2004)
  • Laureatka plebiscytu ”Złotej Dziesiątki” Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2004.

Bibliografia

  1. Bilińska-Wołodźko, Elżbieta: [Jubileusz 30-lecia pracy ]/ Elżbieta Bilińska-Wołodźko ; rozm. Ewa Labes-Kunicka // „Olsztyński Informator Kulturalny”. – 1998, nr 10, s. 11-12.
  2. Kryszałowicz, Lech: Ciocia Ela : zmieniła miasto, miasto zmieniło ją / Lech Kryszyłowicz // „Przegląd Warmiński”. – 2001, nr 1, s. 6-7.
  3. Mielnicki, Andrzej: Zwyczajni, ale nietuzinkowi : wręczyliśmy nagrody „Laur Złotej Dziesiątki” / Andrzej Mielnicki // „Gazeta Olsztyńska”. – 2002, nr 71, s. 7.

Przypisy

  1. Kryszałowicz, Lech, Ciocia Ela, Zmieniła miasto, miasto zmieniło ją, „Przegląd Warmiński”, 2001, nr 1, s. 6-7