Dwór w Tumianach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Fot. Napoleon. 2011 rok.
Źródło: www.polskiezabytki.pl

Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Dwór został wybudowany na terenie wsi Tumiany (niem. Daumen), w zakolu rzeki Dadaj, w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo.

Historia

Majątek ziemski znajdował się w tym miejscu już w czasach krzyżackich. W wieku XIX stanowił własność rodziny Erdmann, a następnie, aż do 1945 roku, rodziny Funkie. Sam dwór został wzniesiony w 1867 roku (data na kamiennej podmurówce). Pod drugiej wojnie światowej budynek zaadaptowano na mieszkania. Obecnie znajduje się on w posiadaniu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opis

Jest to budowla parterowa, podpiwniczona, z użytkowym poddaszem, nakryta dachem dwuspadowym. Wzniesiono ją na planie wydłużonego prostokąta, jako obiekt murowany z cegły, posadowiony na podmurówce z kamienia polnego. Od strony parku znajduje się wieloboczna weranda o konstrukcji szachulcowej, natomiast od strony dawnego podwórza gospodarczego – prostokątna przybudówka o tej samej konstrukcji, z głównym wejściem. Elewacje ozdobiono poziomymi liniami gzymsów i tynkowanymi obwódkami otworów okiennych. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości dawnego parku oraz zabudowań gospodarczych.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 367-368.
  2. Jakobson, Felix: Daumen und Kellaren = Tumiany i Kielary / Felix Jakobson, Volker Hilberg, Anna Bitner-Wróblewska. – Neumunster : Wachholtz, 2009.

Zobacz też

  • Tumiany (Daumen), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 09.03.2014 r.]