Dwór w Trutnowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na kolonii wsi Trutnowo (niem. Trautenau), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie bartoszyckim, 15 km na południe od Bartoszyc.

Historia

Wieś wraz z otaczającym ją majątkiem ziemskim od połowy XIV wieku należały do biskupów warmińskich, a od 1772 roku do początków wieku XIX były własnością królewską. W późniejszym okresie dobra zostały podzielone i przejęte przez prywatnych właścicieli. Istniejący w tym miejscu dwór o charakterze wiejskiej willi wzniesiono w 1906 roku. Ostatnim przed 1945 roku właścicielem majątku była rodzina Schwark. Po drugiej wojnie światowej do 1974 roku, we dworze mieściła się szkoła podstawowa, obecnie budynek jest własnością prywatną.

Opis

Jest to budynek murowany z cegły, parterowy, z użytkowym poddaszem. Wzniesiono go na planie litery L, na podmurówce z kamienia polnego, w stylu eklektycznym z elementami secesji. W elewacji wschodniej i południowej znajdują się płytkie ryzality z ozdobnymi szczytami. Elewacje z czerwonej cegły klinkierowej ozdobione zostały detalem tynkowanym na biało. Całość przykryto dachem wielospadowym, krytym dachówką. We wnętrzach zachowały się ozdobne trzy eklektyczne piece ceramiczne (jeden biały, zdobiony motywem secesyjnych złotych tulipanów). Niegdyś w otoczeniu dworu znajdował się park, ale został wycięty w latach 80-tych XX wieku. Nie zachowały się także należące do dworu dawne zabudowania gospodarcze.

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 157.
  2. Bartoszyce: z dziejów miasta i okolic / red. Jan Borodzicz [et al.]. – Olsztyn : Pojezierze, 1987. – S. 338.

Zobacz też

  • Dwór w Trutnowie, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.gci.bartoszyce.pl [dostęp 05.04.2014 r.]
  • Trutnowo - Trautenau, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 05.03.2014 r.]