Dwór w Pozortach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
© Mirosław Garniec

Zabytek architektury wzniesiony na początku XX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Pozorty (niem. Posorten), nad jeziorem o tej samej nazwie, w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie iławskim, w gminie Zalewo (6 km na północny-wschód od miasta).

Historia

Znajdujący się tu majątek ziemski do połowy XIX wieku pełnił funkcję folwarku pomocniczego dóbr z siedzibą w Małdytach. W 1845 roku posiadłość została zakupiona przez Carla Schäfera, który przybył tu z Saksonii. Jego rodzina mieszkała w Pozorach do 1945 roku. Pierwszy dwór, o którym istnieją informacje spłonął w 1913 roku. W 1924 roku zakończono budowę rezydencji, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Pod koniec lat 90-tych XX wieku w obiekcie przeprowadzono kapitalny remont. Od połowy 2004 roku działa tu pensjonat

Opis

Budynek wzniesiony został na planie zbliżonym do kwadratu. Jest to obiekt murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacjowy, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem. Nakryto go dachem czterospadowym. Od frontu znajduje się główne wejście, do którego wiodą szerokie schody z betonowymi kulami u podstaw, od strony jeziora – murowana weranda i taras. W bocznej elewacji znajduje się parterowy, wieloboczny wykusz. Otwory okienne i drzwiowe udekorowane zostały tynkowanymi obwódkami. We wnętrzach zachował się oryginalny układ pomieszczeń, a także wystrój: boazerie, fragmenty pierwotnych dekoracji malarskich, elementy stałego wyposażenia. W otoczeniu dworu znajdują się pozostałości dawnego parku, a także zabudowań gospodarczych. Przy drodze do majątku usytuowany jest dawny cmentarz, na którym pochowani są członkowie rodziny Schäfer i pracownicy majątku.

Bibliografia

  1. Dokumentacja dóbr rycerskich Pozorty / tł. Bernard Król, Irena Truszkowska // „Zapiski Zalewskie”. – 2011, nr 21 (2011), s. 43-50.
  2. Dzieje dworku w Pozortach / tł. Kamila Skórka // „Zapiski Zalewskie”. – 2010, nr 18, s. 34-36.
  3. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 105.

Zobacz też

  • Pozorty (Posorten), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskiezabytki.pl [dostęp 20.02.2014 r.]