Dwór w Gubławkach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku.

Lokalizacja

Dwór został wybudowany na terenie wsi Gubławki (niem. Gablauken), nad jeziorem Jeziorak, w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie iławskim, w gminie Zalewo (17 km na zachód od Miłomłyna).

Historia

Znajdujący się w tym miejscu majątek ziemski od momentu założenia wsi (w 1392 roku) należał do rodu Przyjemskich. Kolejnym jego właścicielem była rodzina von Dovgerloch, a w latach 1660-1747 ród Jaskich. W 1880 roku posiadłość zakupił hrabia Karl Finck von Finckenstein z Jaśkowa, który wybudował w tym miejscu dwór ziemski, dla zarządcy swych dóbr. Po śmierci hrabiego mieszkała tu jego owdowiała żona, Helene Finck von Finckenstein (od 1912 roku, dwór otrzymał wówczas nazwę wdowiej siedziby). W 1925 roku majątek odziedziczył syn hrabiny, Hans Joachim, który był ostatnim jego właścicielem. Po drugiej wojnie światowej na terenie posiadłości utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast dwór zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. Obecnie znajduje się on w dyspozycji Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Opis

Dwukondygnacyjny budynek, podpiwniczony i z użytkowym poddaszem, wzniesiono z czerwonej cegły, na kamiennej podmurówce, na planie litery T. Frontem skierowany został w kierunku wschodnim. W nieotynkowanych elewacjach umieszczono duże prostokątne okna, a do wnętrza prowadzą szerokie zewnętrzne schody. Całość przykryto dachem mansardowym z lukarnami. Niegdyś od strony jeziora przylegały do dworu dwa ogrody. Obecnie z dawnego założenia zachowały się niewielkie pozostałości parku i fragmenty dawnych zabudowań gospodarczych.

Bibliografia

  1. Gubławki / oprac. Kazimierz Skrodzki // „Zapiski Zalewskie”. – 2010, nr 18, s. 30-33.
  2. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 289.
  3. Niesiobędzki, Wiesław: Zamki, pałace, dwory i inne zabytki powiatu iławskiego : przewodnik historyczno-krajoznawczy / Wiesław Niesiobędzki. – Iława : Tekst, 2003. – S. 84-85.

Zobacz też

  • Pałac w Gubławkach z początku XX wieku, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zalewo.pl [dostęp 19.02.2014 r.]
  • Historia wsi Gubławki, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zalewo.bil-wm.pl [dostęp 19.02.2014 r.]