Dwór w Drulitach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony w połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja została wybudowana na terenie wsi Drulity (niem. Draulitten), w otoczeniu parku i zabudowań gospodarczych. Wieś położona jest w powiecie elbląskim, w gminie Pasłęk (16 km na południowy zachód od miasta).

Historia

Majątek ziemski w tym miejscu istniał już w XVI wieku i należał wówczas do księcia Albrechta. Kolejnym jego właścicielem, aż do 1787 roku, była rodzina von Wallenrodt, a następnie rodzina von Hake (w pierwszej połowie XIX wieku) i von Besser. W 1851 roku posiadłość nabył kupiec z Hamburga Jiirgen Sthamer, który w roku 1855 wzniósł dwór. Klasycystyczna budowla została przebudowana na początku XX wieku w stylu neobarokowym. Ostatnim właścicielem dóbr przed 1945 rokiem była rodzina Krahmerów. Po drugiej wojnie światowej na obszarze majątku utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, natomiast dwór zaadaptowano na biura i mieszkania pracownicze. Od tamtego czasu budynek kilkakrotnie był remontowany, m.in. w latach 80-tych i 90-tych Obecnie, wraz z parkiem i gospodarstwem jest własnością prywatną.

Opis

Murowany i otynkowany dwór wzniesiony został na rzucie prostokąta z fasadą skierowaną w kierunku północnym. Jest to budowla podpiwniczona, jednokondygnacyjna z użytkowym poddaszem, nakryta wysokim dachem mansardowym z lukarnami. W elewacji frontowej i ogrodowej znajdują się dwukondygnacyjne ryzality zwieńczone trójkątnym naczółkiem, z owalnymi oknami u szczytu i przykryte dachami siodłowymi. Ryzalit frontowy poprzedza duży taras wsparty na czterech kolumnach, z balustradą, ozdobioną czterema kamiennymi wazonami na postumentach. Posesja jest ogrodzona, z reprezentacyjną bramą na osi dworu. W najbliższym otoczeniu znajduje się XIX-wieczne założenie parkowe i krajobrazowe, a na jego skraju pozostałości kaplicy i cmentarze dworskiego. Na terenie kompleksu zachował się także układ folwarczny z licznymi budynkami gospodarczymi.

Ciekawostki

Bibliografia

  1. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 42-44.
  2. Słodownik, Lech: Drulity - mała wieś z wielką historią / Lech Słodownik // „Magazyn Elbląski”. - 2010, nr 15, s.24-26.
  3. Zachowane - ocalone? : o krajobrazie kulturowym i sposobach jego kształtowania / pod red. Iwony Liżewskiej i Wiktora Knercera. - Olsztyn : Wspólnota Kulturowa „Borussia”, 2003. – S. 33.

Zobacz też

  • Drulity: pałac (poł. XIX w.), materiał zamieszczony na stronie internetowej www.polskaniezwykla.pl [dostęp 18.02.2014 r.]