Dwór w Bądkach

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zabytek architektury wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku.

Lokalizacja

Rezydencja ziemska została wybudowana na terenie wsi Bądki (niem. Bündtken), w centrum posiadłości, pomiędzy parkiem, a zabudowaniami podwórza gospodarczo-inwentarskiego. Wieś położona jest w powiecie iławskim, w gminie Zalewo.

Historia

Dobra rycerskie istniały w tym miejscu już w XIV wieku. W wieku XVII należały one do rodziny Rekowskich, a następnie, od 1859 roku do rodziny Stoppel z Hamburga. Potomkowie rodu Stoppel mieszkali tutaj do 1945 roku i to oni byli fundatorami obecnego dworu, który wzniesiono w latach 1868–1870, według projektu architekta Johannesa Vollmera, późniejszego profesora Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Dwór znajduje się obecnie w dzierżawie. Dysponuje nim Agencja Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa.

Opis

Dwór wzniesiono w stylu neogotyckim, z dekoracją nawiązującą do architektury zamków krzyżackich. Korpus i dwa poprzeczne skrzydła przykryte zostały przenikającymi się dwuspadowymi dachami pokrytymi dachówką. Od frontu, we wgłębieniu między skrzydłami, znajduje się duży taras przykryty dachem pulpitowym, natomiast w elewacji bocznej od strony głównego wjazdu – narożne drewniane, zadaszone ganki. Elewacje ozdobiono rozetami, prostokątnymi oknami umieszczonymi w ozdobnych płycinach, tynkowanymi, płycinowymi fryzami, barwnie szkliwioną cegłą, a także szczytami schodkowo-sterczynowymi. Obok dworu znajduje się park o cechach krajobrazowych z licznym starodrzewiem zróżnicowanym pod względem składu gatunkowego. Głównym jego elementem jest staw ze strumieniem, aleja, szpalery, a także wzniesienie widokowe.

Bibliografia

  1. Historia majątku w Bądkach (1859-1945) / tł. Jolanta Jackiewicz, Ewa Kostańska // „Zapiski Zalewskie”. - 2010, nr 18, s. 20-25.
  2. Jackiewicz-Garniec, Małgorzata: Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich : dobra utracone czy ocalone? / Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec. – Olsztyn : Studio Wydawnicze Arta Mirosław Garniec, 2001. - S. 100-101.
  3. Szubiak, Jarosław: Szlacheckie Bądki / Jarosław Szubiak // „Zapiski Zalewskie”. - 2003, nr 1, s. 11-13.

Zobacz też

  • Pałac w Bądkach z XIX wieku, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zalewo.pl [dostęp 17.02.2014 r.]
  • Ziemia Zalewska, dzieje wsi - Bądki, oprac. Jarosław Błażowski, materiał zamieszczony na stronie internetowej www.zapiskizalewskie.republika.pl [dostęp 17.02.2014 r.]