Dominika Radaszewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
(1978- ) - animator kultury, instruktor tańca i teatru, reżyserka

Biografia

Urodziła się 9 grudnia 1978 r. w Olsztynie. Dzieciństwo spędziła w Bartągu i tam też ukończyła szkołę podstawową. W roku 1997, po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Olsztynie, rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warmińsko–Mazurskim, które ukończyła w 2003 r. z tytułem magistra filologii polskiej o specjalności teatralnej i nauczycielskiej. Swoje zainteresowania teatralne kontynuowała na studiach podyplomowych, w Podyplomowym Studium Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu, które ukończyła w 2007 r. z tytułem reżysera teatru dzieci i młodzieży. Studia podyplomowe nie przeszkodziły jej w pracy w Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie, gdzie – w latach 2003 – 2006 - została zatrudniona jako instruktor tańca i teatru. Dodatkowo także, przez dwa lata (2004 –2005), pracowała jako aktorka w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza. Po uzyskaniu dyplomu reżysera (2007 r.) wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie pracowała jako prywatny nauczyciel języka polskiego. Po powrocie do kraju rozpoczęła pracę w przedszkolu „Nad Jeziorem” w Łupsztychu k/Olsztyna, kontynuując jednocześnie zajęcia taneczne z dziećmi w wieku 1- 6 lat w Centrum Tańca Wasilewski – Felska.

Działalność

Swoją przygodę z teatrem rozpoczęła już w 1998 r. od udziału w spektaklach olsztyńskiej Pantomimy[1] , tłumaczki języka migowego oraz wolontariatu w Fundacji „Pantomima Olsztyńska” przy organizacji „Nocy Teatralnych”. W roku 2001 pracuje jako wolontariuszka w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego oraz odbywa staż aktorski we Współczesnym Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu. W 2002 r. zakłada w Bartągu dziecięcy teatr ruchu „Kapagama”. Od roku 2005 gra i realizuje spektakle Teatru Prawie Dorosłego oraz współorganizuje Letni Festiwal Teatrów Wiejskich „Pod Brzozą” w Bartągu. W ramach działalności Teatru Prawie Dorosłego wyreżyserowała siedem spektakli („Igraszki z Diabłem”, „Jasełka rodzinne”, „Wariacje na temat zielonego Gila”, „U nas w Betlejemkach”, „Kolędowanie po warmińsku”, „Bajka o szarym Pajączku i Świętej Rodzinie” oraz „Kopciuszek”).

Osiągnięcia

  • 2007 - Nagroda Specjalna za spektakl U nas w Betlejemkach reż. D. Radaszewska dla Teatru Prawie Dorosłego na XIII Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędujących w Barczewie
  • 2008 - I miejsce dla Teatru Prawie Dorosłego w konkursie Koła, kółka i kółeczka za trasę rowerową pt. Odkrywamy tajemnice przykościelnych lochów organizowany przez Stowarzyszenie „Kołodrom” w Olsztynie
  • 2009 - Nagroda Specjalna za spektakl Dom Bernardy Alba wg F. G. Lorka w reż. Agnieszki Kołodyńskiej dla Teatru Prawie Dorosłego na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich „Teatr Po Pracy” w Solcu Kujawskim
  • 2009 - Nagroda Wójta Gminy Stawiguda z okazji 5-lecia działalności dla Teatru Prawie Dorosłego

Bibliografia

  1. Romanowska, Ada: Córka reżyseruje, mama jest aktorką / Ada Romanowska, Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska”. – 2010, nr 54, s. 10.
  2. Bełza, Marta: Kultura schodzi do wiejskiej piwnicy / Marta Bełza // „Gazeta Wyborcza”. – 2009, nr 266, dod. „Olsztyn”, s. 5.

Przypisy

  1. M.in. wzięła udział w spektaklu „Bocian jest Mazurem”, który reprezentował nasz region na Międzynarodowej Wystawie „Expo” w Hanowerze w 2000 r.