Dominika Chyc-Smoleńska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1978- ) – poetka, prozaik

Biografia

Urodziła się w 1978 roku w Rzeszowie. Ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w 1997 roku oraz resocjalizację na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2002 roku. Specjalizuje się w hipoterapii. Po ślubie przeniosła się do Ostródy. Hoduje konie, prowadzi zajęcia hipoterapeutyczne i jeździeckie. Początkowo w okolicach Ostródy, w Rusi Małej, następnie w Borsukach.

Działalność

W czasie studiów występowała w teatrze amatorskim oraz aktywnie uczestniczyła w zajęciach „koła młodych” Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. W Ostródzie jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich. Od 2006 roku sekretarz SAP. Członek Formacji Art-alatus w Ostródzie. Jest organizatorką spotkań poetyckich na zamku ostródzkim.

Twórczość

Tworzy poezje w klimacie wierszy Bolesława Leśmiana. „Wiersze Dominiki wprowadzają (…) mistyczny i praktyczny ład, porządkują chaos, jakim są uczucia, niosą harmonię, gdzie każda głoska i wers uczestniczy w głębszej zasadzie – baśniowego- porządku” [1]. W Ostródzie zaczęła pisać opowiadania, zajęła się prozą. Pisze felietony i reportaże poświęcone jeździectwu. Swoje wiersze publikowała w czasopismach „Gazeta Ostródzka” , „Gazeta Olsztyńska” i innych oraz almanachach i wydawnictwach zbiorowych:

  • Poezja pięknego miasta - czyli Antologia poezji otwartej (Ostróda, 2006)
  • Otwarte okno. Antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie (Ostróda, 2008)

Opublikowała tomik poetycki:

  • Platonika (Warszawa, Rzeszów, 2002)

Nagrody i odznaczenia

Laureatka nagród i wyróżnień konkursów poetyckich oraz

  • Nagroda Młodych Talentów Prezydenta Miasta Rzeszowa za tomik Platonika
  • Nagroda Gwoździa za najciekawszy debiut książkowy za tomik Platonika

Bibliografia

  1. 40-lecie Klubu Plastyka Amatora / [oprac. Maria Skowrońska, Alicja Pisarska, Sylwia Tyszkiewicz ; Stowarzyszenie Twórców i Miłośników Sztuk Pięknych]. – Ostróda : STiMSzP, 2008. – S. 36.
  2. Otwarte okno : antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie. – Ostróda : Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008. – S. 47.

Przypisy

  1. Otwarte okno. Antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie, Ostróda, Stowarzyszenie Autorów Polskich, 2008, S. 47.

Zobacz też

  • Strona internetowa, blog pracy hipoterapeutycznej

[1]