Buty Agaty

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Zbiór reportaży autorstwa Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak, podejmujący tematykę powojennego osadnictwa i życia codziennego na Mazurach i Warmii, wydany w 2008 r.

Opis

Książkę stanowi 14 reportaży-rozmów z mieszkankami regionu Warmii i Mazur. Tematyka „wywiadów” oscyluje między historią a współczesnością: w książce poruszane są bowiem zarówno wątki osobistych przeżyć mieszkańców ziem byłych Prus Wschodnich tuż po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 r., wywózek na Syberię (z 14 bohaterek - 12 doświadczyło pracy w obozach sowieckich), życie w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz funkcjonowanie obecne, jak i ogólne tło socjologiczno-historyczne. Tytułowe „Buty Agaty” to metafora marzeń wywiezionych, wysiedlonych, wypędzonych. Tęsknota zmarzniętego człowieka do ciepła i poczucia bezpieczeństwa.
Dokumentację ikonograficzną książki stanowią fotografie oraz kopie dokumentów. Publikacja jest dwujęzyczna, adresowana zarówno do czytelnika polsko-, jak i niemieckojęzycznego Książką była nominowana do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur „Wawrzyn” za rok 2008. Pierwsze wydanie przygotowano na zlecenie Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej.

Bohaterki

Reportaże uzupełniają aneksy:

  • Kronika pastora Wernera Marienfelda
  • kalendarium transportów z terenu Polski i b. Prus Wschodnich i Zachodnich do łagrów w ZSRR (1945 r.)
  • zestawienie docelowych miejsc deportacji w ZSRR (1945 r.).

Bibliografia

  1. Wańkowska-Sobiesiak, Joanna: Buty Agaty = Agathes Schuhe / Joanna Wańkowska-Sobiesiak. – Olsztyn : Studio Poligrafii Komputerowej „SQL”, 2008.
  2. Czesla, Alfred: Powojenne losy Warmiaczek = Nachkriegszeit und Schicksal der Ermländerinnen / Alfred Czesla // „Mitteilungsblatt”. - 2009, nr 2, s. 14-15.
  3. Panasik, Krzysztof: Syndrom syberyjskiego zimna / Krzysztof Panasik // „Bez Wierszówki”. – 2009, nr 1-2, s. 3.
  4. Złakowska, Nina: Buty Agaty / Nina Złakowska // „Posłaniec Warmiński”. - 2009, nr 9, s. 38.