Bogdan Olkowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1953-2018) - iławski kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie.

Działalność artystyczna

Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Zawodowych im. Bohaterów Września 1939 w Iławie powstała w kwietniu 1971 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły, Stanisława Kumórka.

Bogdan Olkowski rozpoczął współpracę z zespołem w 1979 roku, jako prowadzący sekcję trąbek, a od 1983 roku jako dyrygent. Pod jego batutą orkiestra przeżywała najbardziej twórczy okres w swojej historii. Młodzieżowa Orkiestra Dęta wielokrotnie występowała w telewizyjnym programie "Jaka to Melodia".

Gdy w 1979 roku rozpoczyna pracę z orkiestrą, jest niewiele starszy od muzykujących uczniów - czytamy w opracowanym przez "Budowlankę" rysie historycznym orkiestry. - Ma 4-letni staż w zawodzie muzyka-trębacza. Przez pierwsze lata (1979-1982) prowadzi sekcję tenorów i trąbek, obserwuje pracę orkiestry na próbach, koncertach oraz dyrygenta. Poznaje specyfikę pracy z zespołem jako nauczyciel i organizator.

Multimedia

Bibliografia

  1. http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/55522-zmarl-bogdan-olkowski-wieloletni-zasluzony-kapelmistrz-mlodziezowej-orkiestry-detej-w-ilawie
  2. http://ilawa.wm.pl/533736,Ilawianie-tlumnie-zegnaja-sp-Bogdana-Olkowskiego-ZDJECIA-WIDEO.html
  3. http://www.infoilawa.pl/aktualnosci/item/55552-jego-dzielo-i-osobowosc-beda-zyly-w-nas-na-zawsze-ilawa-pozegnala-wielkiego-czlowieka-sp-bogdana-olkowskiego